StoryEditorWiadomości rolnicze

Szesnaście wspaniałych kobiet

10.08.2015., 12:08h
Silne, mądre, konsekwentne. Stawiają czoła przeciwnościom losu i własnym słabościom. Uczą jak żyć w zgodzie – ze sobą i z innymi ludźmi. Takie są kobiety, które zawalczą o tytuł „Kobiety Roku”.

W plebiscycie „Wieś jest kobietą” wybieramy kobietę, która społeczną aktywnością przyczynia się do rozwoju oraz promocji swojej wsi. A jej postawa jest godna naśladowania. Kapituła plebiscytu przyzna jej tytuł „Kobiety Roku »Tygodnika Poradnika Rolniczego«”, a poza statuetką wręczymy jej nagrodę pieniężną w wysokości 7 tys. zł. W pierwszej edycji plebiscytu o tytuł „Kobiety Roku »Tygodnika Poradnika Rolniczego«” ubiegać się będzie szesnaście wspaniałych kobiet z całej Polski. Są wśród nich animatorki kultury, sołtyski i założycielki stowarzyszeń lub fundacji. Ale przede wszystkim to społeczniczki, które pomoc innym przedkładają nad własne obowiązki. We wszystkim co robią przyświeca im myśl Juliana Tuwima: „Dwa szczęścia są na świecie. Jedno małe – być szczęśliwym, drugie wielkie – uszczęśliwiać innych”.

Społeczniczki w całej Polsce 

Liczba chętnych do wzięcia udziału w plebiscycie przerosła nasze oczekiwania. Zgłaszane były przez chcących zachować anonimowość mieszkańców wdzięcznych za działanie na rzecz wsi. Były i takie, które zgłaszały urzędy gminy, które oficjalną drogą informowały naszą redakcję o wartych tytułu „Kobiety Roku” lokalnych społeczniczkach. 

Okazało się, że kobiet o wielkim sercu, działających lokalnie dla małych społeczności nie brakuje jak Polska długa i szeroka. O tytuł „Kobiety Roku TPR” ubiegać się wiec będą kandydatki z ośmiu województw. Najwięcej, bo aż sześć zgłoszono z Wielkopolski, gdzie silne są korzenie społecznictwa na wsi. Tu bowiem już 150 lat temu powstawały pierwsze organizacje kobiece zwane Kołami Włościanek. Silną, aż trzy osobową grupę, stanowią w plebiscycie kobiety działające na terenie województwa zachodniopomorskiego. To ważne, ponieważ ten region Polski należy do ubogich. Cieszy więc fakt, iż i tam znajdują się kobiety, które swoją aktywnością wspierają i integrują lokalną społeczność. 

Centralną Polskę w naszym plebiscycie będą reprezentować dwie kobiety z Mazowsza. A po jednej kandydatce zgłoszono z województwa podkarpackiego, pomorskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego. 

Każda zasługuje na tytuł 

Plebiscyt ruszył z początkiem roku. Z końcem lipca zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń. Teraz czas na wybór „Kobiety Roku”. A ten nie będzie łatwy. Gdyż wszystkie zakwalifikowane do tego etapu kobiety zasługują na laur. Jednak nie mogąc nagrodzić wszystkich, poprosiliśmy o pomoc w wyborze autorytety, które w swojej pracy spotykają aktywne społecznie kobiety. Jak można sportretować współczesną kobietę mieszkającą na wsi? 

– To kobieta o wielu twarzach. Z jednej strony kobieta matka, żona i gospodyni domowa. Z drugiej strony to kobieta przedsiębiorcza, która w natłoku zajęć domowych znajduje czas na pracę na rzecz lokalnej społeczności. Z czasem staje się liderką, która jest motorem do działania dla innych. To kobieta ceniąca tradycję, ale przy tym nowoczesna i przedsiębiorcza – wyjaśnia Zofia Szalczyk, przewodnicząca kapituły konkursowej, a na co dzień podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zdaniem przewodniczącej kapituły, współczesna wieś ma twarz kobiety młodej i przedsiębiorczej, ale jednocześnie kobiety dojrzałej. Obok różnicy wieku różni je również sposób działania na rzecz lokalnej społeczności. 

– Młode kobiety częściej są przedsiębiorcze. Wolą działać w grupach formalnych. Szukają pieniędzy na działania. Kobiety dojrzałe natomiast wolą pracować pro bono. Pieniądze nie są dla nich podstawowym motorem do działania – zauważa Szalczyk. 

Co ciekawe, nasze kandydatki nie potwierdzają tej opinii. Do plebiscytu zgłoszono bowiem dojrzałe, doświadczone kobiety, które świetnie radzą sobie z pozyskiwaniem środków. 

To z ich inicjatyw powstały we wsi stowarzyszenia i fundacje. Jak widać, kobiety na wsi mają wiele twarzy. 

Licheń miejscem kobiet 

O udział w jury plebiscytu poprosiliśmy również Wandę Waleriańczyk. To przewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Na Rzecz Promocji i Rozwoju w Ślesinie, które od lat w Licheniu organizuje Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich. To tam w tym roku wręczymy nagrodę w plebiscycie. „Kobietę Roku »Tygodnika Poradnika Rolniczego«” wybierać też będą przedstawiciele redakcji: Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny, oraz redaktorki z działu „Rodzina”: Karolina Kasperek i Dorota Słomczyńska. 

Tak więc to kapituła konkursu spośród kandydatek wyłoni tę, która będzie nosić tytuł „Kobiety Roku »Tygodnika Poradnika Rolniczego«”. Mamy nadzieję, że stanie się ona symbolem polskiej wsi. 

Osobno zostanie wyłoniona Laureatka Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. Będzie wybrana na podstawie największej ilości przesłanych do redakcji głosów. Głosować można wysyłając SMS-a. Koszt jednego SMS-a wynosi 1,23 zł z VAT.

Lista kandydatek:

Łódzkie:

  • Krystyna Czarnecka – SMS nr 71200 o treści: TPR.15

Mazowieckie:

  • Anna Giers – SMS nr 71200 o treści: TPR.13
  • Hanna Wronka – SMS nr 71200 o treści: TPR.10

OPOLSKIE:

  • Brygida Pytel – SMS nr 71200 o treści: TPR.08
  • Klaudia Kluczniok – SMS nr 71200 o treści: TPR.14

Pomorskie:

  • Alina Jeleń – SMS nr 71200 o treści: TPR.12

Podkarpackie:

  • Aneta Hołuj – SMS nr 71200 o treści: TPR.01

Wielkopolskie:

  • Wioleta Dzienniak – SMS nr 71200 o treści: TPR.11
  • Zofia Kucharska – SMS nr 71200 o treści: TPR.16
  • Eleonora Mądra – SMS nr 71200 o treści: TPR.09
  • Karolina Salamon – SMS nr 71200 o treści: TPR.06
  • Barbara Widelicka – SMS nr 71200 o treści: TPR.05
  • Czesława Zięta – SMS nr 71200 o treści: TPR.04

Zachodniopomorskie:

  • Zdzisława Galant – SMS nr 71200 o treści: TPR.03
  • Helena Kaczmarkiewicz – SMS nr 71200 o treści: TPR.02
  • Hanna Obławska – SMS nr 71200 o treści: TPR.07

Ostateczne wyniki plebiscytu zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.tygodnik-rolniczy.pl oraz na łamach TPR.

Dorota Słomczyńska

Zagłosuj i wybierz kobietę roku 2015 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. maj 2024 10:50