StoryEditorSmart wieś

Tomaszyn, wieś spod Olsztyna trafiła do elity Smart Rural 21

10.07.2020., 14:07h
Tomaszyn, niewielka wieś na Warmii dostała się do grona 16 smart wsi w całej Unii Europejskiej. Awans do grona wsi w projekcie Smart Rural 21 zawdzięcza gospodarstwu referencyjnemu, które produkuje żywność wysokiej jakości metodami ekologicznymi.

Projekt Smart Rural 21 rozpoczął się od 5 wsi w Europie

Smart Rural 21, czyli „Działania przygotowawcze dotyczące Inteligentnych Terenów Wiejskich w XXI wieku”, to zakrojony na dwa i pół roku projekt wspierany przez Komisje Europejską. Jego głównym celem jest promowanie i zachęcanie wsi w całej Europie do szukania i wprowadzania inteligentnych rozwiązań i strategii.  

Projekt rozpoczął się w grudniu 2019 roku i zakończy się w czerwcu 2022. Projekt Smart Rural 21 koordynowany jest przez E40 Group – grupę skupiającą profesjonalistów z różnych krajów, działających w obszarach związanych z ekonomią, sprawami społecznymi, problemami wsi i środowiska.

W projekcie przewidziano wybór siedemnastu europejskich wsi, które będą w swoich strategiach rozwoju otrzymywać wskazówki i techniczne wsparcie. Na pierwszym etapie, w styczniu tego roku, wybrano i rozpoczęto współpracę z pięcioma wsiami – z Irlandii, Francji, Finlandii, Grecji i Czech.

 

Tomaszyn – polska wieś w finale Smart Rural 21!

Kolejne dwanaście miało zostać wybranych do końca czerwca. Koordynatorzy projektu ogłosili niedawno, że wśród aplikacji znalazło się tyle ciekawych projektów, że postanowili zamiast dodatkowych 12 wybrać aż szesnaście wiosek. Wśród nich znalazł się nasz polski Tomaszyn! Jest to tym większe wyróżnienie, że do konkursu zgłoszono ponad 700 wsi z całej Europy.

W Tomaszynie w gminie Olsztynek (woj. warmińsko-mazurskie) działa Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Ostoja Natury”, która, jak czytamy na stronie internetowej przedsięwzięcia, jest rolniczym ekosystemem jutra, stanowiącym model gospodarstwa referencyjnego. A mówiąc prościej, to grupa producentów tworzących metodami ekologicznymi wysokiej jakości żywność.

 Co trzeba było zrobić, aby trafić do europejskiej elity smart wsi?

O Ostoi napiszemy więcej w kolejnych artykułach, ale nie mogliśmy nie zapytać jej twórcy o pierwsze wrażenia w związku z dostaniem się do prestiżowego projektu.

– O projekcie poinformował nas w kwietniu Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. W maju złożyliśmy wniosek w dodatkowym naborze. Ale nie nastawialiśmy się na nic. Nawet spodziewaliśmy się, że nasz projekt nie zostanie doceniony i przepadnie. Dlatego z ogromna radością czytaliśmy maila od organizatorów Smart Rural 21 otrzymanego 6 lipca – opowiada Piotr Ostaszewski, założyciel Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Ostoja Natury”.

Zdradza też, że w projekcie Smart Rural 21 każda z wiosek we wniosku musiała opisać plusy i minusy swojej wizji, zalety swojego projektu i to, czemu ma on zapobiegać. Organizatorzy chcieli też wiedzieć na jakim etapie wdrażania są pomysły poszczególny wiosek.

 

Ostoja Natury wyróżniona w konkursie IRWiR PAN i Tygodnika Poradnika Rolniczego

Projektowi „Ostoi Natury” z pewnością pomógł fakt, że są inicjatywą już nagrodzoną. Wyróżnienie otrzymali w pierwszej edycji konkursu Moja Smart Wieś, organizowanego przez IRWiR PAN we współpracy z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym”.

Teraz „Ostoja Natury” czeka na pomysły ze strony Smart Rural 21. Ale założyciel RSP przyznają, że wie, co robić i kontynuuje swoje dzieło wdrażania idei ekologicznej uprawy i hodowli.

– Chcemy się dalej rozwijać, ale chcemy też uczyć innych. Wiemy, jak wyglądają smart miasta, teraz chcemy implementować dobre rozwiązania na wsi – podkreśla Piotr Ostaszewski.

 

Karolina Kasperek

Fot. RSP Ostoja Natury

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. wrzesień 2023 18:00