StoryEditorŻycie wsi

Wieś jak smartfon – co mieszkańcy zyskają na SMART wsi?

17.02.2020., 12:02h
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN wspólnie stworzyły Polskie Centrum Smart Villages. Tylko czym jest smart village (pol. inteligentna wieś) czy, jak my to nazywamy, SMART wieś? Co może dać przeciętnemu mieszkańcowi niewielkich miejscowości w Polsce?

Smart wieś niczym smartfon

Jak wytłumaczyć, czym jest SMART wieś? Chyba najlepiej poprzez porównanie z… telefonem. Jeszcze nie tak dawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku, telefon miał tarczę do wykręcania numeru i służył wyłącznie do rozmowy z drugą osobą. Później pojawiły się telefony komórkowe – wielkie jak pustak. Z czasem komórki zaczęły się zmniejszać i zyskiwały nowe funkcje: wysyłanie SMS-ów, co było małą rewolucją w komunikacji, ale także gry, jak choćby słynny wąż. Obecnie telefon komórkowy, a właściwie smartfon, pozwala nie tylko na rozmowy telefoniczne i wysyłanie wiadomości tekstowych, ale także umożliwia robienie zdjęć i nagrywanie filmów, słuchanie muzyki, przeglądanie portali internetowych i Facebooka czy innych portali społecznościowych. Smartfon może też zastąpić nawigację samochodową, tłumacza czy pogodynkę. A to tylko część z funkcji współczesnych telefonów komórkowych.

Podobnie jest z wsią. Kiedyś wieś była głównie terenem zamieszkiwanym przez rolników i osoby ich obsługujące, jak kowal czy młynarz. Jednak z czasem zarówno rolnictwo, jak i obszary wiejskie zaczęły się zmieniać. Coraz większa mechanizacja rolnictwa, a obecnie precyzyjne rolnictwo sprawiły, że do prac w gospodarstwie potrzeba mniej osób niż kiedyś. Z tego powodu część mieszkańców wsi pracuje w miastach, ale żyje dalej w rodzinnych wsiach. Do wiosek zaczęli także napływać mieszkańcy aglomeracji.

Współczesna wieś to połączenie nowoczesności i tradycji

Współczesna wieś nie jest tożsama wyłącznie z rolnictwem, ale też nie jest miejscem tylko sielskiego wypoczynku. Wieś łączy nowoczesność z tradycją, rozwiązania cyfrowe z lokalnymi potrzebami – mówi prof. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

Niektóre wsie to nie tylko miejsce, gdzie ludzie śpią i pracują. Można w nich znaleźć tętniące życiem świetlice wiejskie, place zabaw dla dzieci i siłownie dla dorosłych. W niektórych wsiach ulice są cały czas oświetlone dzięki LED-owym lampom solarnym, a w innych wszystkie domy są ogrzewane przez ciepło z biogazowni należącej do jednego z gospodarstw. Przykładem może być stworzenie punktu medycznego, do którego przyjeżdżają lekarze, aby mieszkańcy wsi nie musieli jeździć po kilkadziesiąt kilometrów.


 • W Łuszczanowie przy stawie powstała wiata grillowa z nawierzchnią, toaletą oraz oświetleniem zasilanym przez moduły fotowoltaiczne i siłownię wiatrową /
  Fot. Facebook/Wieś Łuszczanów
Czyli tak samo jak w smartfonie w SMART wsi można wybrać, jakie dodatkowe udogodnienia byłyby dobre dla mieszkańców naszej wioski. W jaki sposób wieś może być bardziej przyjazna i wygodna dla jej mieszkańców.

Natomiast my, czyli „Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, chcemy prezentować:
 • ciekawe projekty, które już zostały zrealizowane
 • jak można wykorzystać nowe technologie do poprawy życia na wsi, w tym zwiększenia dochodów mieszkańców
 • w jaki sposób można pozyskać fundusze na poszczególne projekty i jakie korzyści przyniosły lokalnej społeczności
 • pomysły na rozwój biznesu na wsi, w tym rolniczego handlu detalicznego, opieki nad dziećmi czy osobami starszymi
 • zmiany w prawie, które wpływają na życie na wsi
 • w jaki sposób odnawialne źródła energii (OZE) mogą zapewnić oszczędności mieszkańcom wsi
 • rozwiązania z zakresu innowacyjnego rolnictwa, w tym zrównoważonego i precyzyjnego
 • pomysły dotyczące poprawy opieki zdrowotnej na wsi
 • przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, które poprawiają komfort życia na wsi.

Chcemy wspólnie z mieszkańcami wsi szukać najlepszych rozwiązań, informować o nowych inicjatywach i promować je. Chcemy przedstawiać dobre praktyki, inspirować i tworzyć przestrzeń do poszerzania wiedzy i wymiany doświadczeń – przekonuje dr Adam Koziolek, prezes Polskiego Wydawnictwa Rolniczego, wydającego m.in. „Tygodnik Poradnik Rolniczy”.

Jaka jest definicja Smart village

Smart village (pol. inteligentna wieś) to idea rozwoju obszarów wiejskich z wykorzystaniem nowych technologii oraz pomysłów mieszkańców wsi.

Definicja proponowana przez Komisję Europejską mówi, że w inteligentnych wioskach tradycyjne i nowe sieci oraz usługi są wzmacniane za pomocą technologii cyfrowych, technologii telekomunikacyjnych, innowacji i lepszego wykorzystania wiedzy, z korzyścią dla mieszkańców i przedsiębiorstw – mówi prof. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Najprościej mówiąc, inteligentne wsie to takie, w których technologie cyfrowe i przeróżne innowacje poprawiają jakość życia, zapewniają wyższy jego standard, a także usługi publiczne dla obywateli. W efekcie gwarantuje to lepsze wykorzystanie zasobów, mniejszy negatywny wpływ na środowisko, wszechstronny rozwój.
 • W Piasecznej Górce powstała plenerowa biblioteka samoobsługowa, która znajduje się w budce telefonicznej. Dzięki niej mieszkańcy mogą wymieniać się książkami

  Fot. Facebook/Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki

Baza projektów SMART wieś

Chcemy wspólnie z naszymi Czytelnikami stworzyć bazę ciekawych projektów i pomysłów poprawiających życie mieszkańców wsi. Dlatego jeśli chcesz, abyśmy opisali przykład projektu SMART wieś z twojej okolicy, napisz do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Paweł Mikos
 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 03:47