Testosteron – źle, gdy go brakuje, ale jeszcze gorzej, gdy jest go za dużo. I nie dotyczy to wyłącznie mężczyznfreepik
StoryEditorZdrowie

Po co testosteron mężczyznom i kobietom. Jak jego nadmiar szkodzi?

06.01.2024., 10:00h
19 atomów węgla, 28 wodoru i 2 tlenu. Co to? Jeśli odpowiednio połączysz, wyjdzie z tego cząsteczka testosteronu. Kiedy myślisz o testosteronie, co przychodzi ci na myśl? Macho? Agresywne, niecierpliwe zachowanie? Wściekłość na drodze? Przemoc?

Odpowiedzialność testosteronu za złe zachowanie jest w dużej mierze mitem. Co więcej, testosteron odgrywa inne ważne role. Czy wiesz, że testosteron odgrywa kluczową rolę w raku prostaty? Albo że kobiety też potrzebują testosteronu? Testosteron to coś znacznie więcej niż źle zachowujący się mężczyzna.

Co to jest testosteron?

Hormony są chemicznymi przekaźnikami w ciele. Podróżują z jednego lub innego narządu, zwykle przez krwiobieg i wpływają na wiele różnych procesów zachodzących w ciele.

Testosteron jest głównym hormonem płciowym u mężczyzn. Jest niezbędny do rozwoju i warunkuje pojawienie się męskich cech. Sygnały wysyłane z mózgu do przysadki kontrolują produkcję testosteronu u mężczyzn. Przysadka przekazuje sygnały do ​​jąder, a one produkują testosteron. Sprzężenie zwrotne ściś­le reguluje ilość hormonu we krwi. Kiedy stężenie testosteronu jest zbyt duże, mózg wysyła sygnały do ​​przysadki, aby zmniejszyć jego produkcję.

Jakie funkcje w organizmie pełni testosteron?

Testosteron pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. To od niego zależą rozwój prącia i jąder, pogłębienie głosu w okresie dojrzewania, pojawienie się owłosienia na twarzy i w okolicy genitaliów z początkiem dojrzewania. W późniejszym życiu mężczyzny staje się odpowiedzialny za łysienie, za wielkość i siłę mięśni, wzrost kości i to, na ile są mocne, popęd seksualny (libido) i produkcję nasienia.

Dorastający chłopcy ze zbyt małą ilością testosteronu mogą nie doświadczyć normalnej maskulinizacji, czyli wykształcania męskich cech. Na przykład narządy płciowe mogą się nie powiększyć, owłosienie na twarzy i ciele może być skąpe, a głos słabo będzie się pogłębiał.

Już wiadomo, że testosteron może również pomóc w utrzymywaniu prawidłowego nastroju. Czy wiesz, że testosteron jest syntetyzowany w organizmie z cholesterolu? Jednak duże stężenie cholesterolu nie oznacza, że ​​twój testosteron będzie wysoki. Stężenie testosteronu jest zbyt dokładnie kontrolowane przez mózg, aby tak się stało.

Jaką rolę pełni testosteron w organizmie kobiety?

Testosteron produkowany jest także w kobiecych jajnikach i nadnerczach. Jest to jeden z kilku androgenów (męskich hormonów płciowych) u kobiet. Uważa się, że hormony te mają istotny wpływ na czynność jajników, na wytrzymałość kości, na zachowania seksualne, w tym prawidłowe kobiece libido, chociaż dowody nie są tutaj jednoznaczne. Podejrzewa się, że męskie hormony odgrywają również ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu u kobiet, w tym nastroju i funkcji poznawczych. Natomiast właściwa równo­waga między testosteronem (wraz z innymi androgenami) i estrogenem, czyli żeńskim hormonem, jest ważna dla prawidłowej pracy jajników.

Od czego zależy stężenie testosteronu w organizmie?

Zbyt duże stężenie naturalnego testosteronu nie jest częstym problemem u mężczyzn, choć wielu z nas uznałoby, że agresja na drodze, bójki na meczach i rozwiązłość seksualna to dowody na jego nadmiar. Tak nie jest. Trudno zdefiniować „normalne” stężenie testosteronu, ale też „normalne” zachowanie. Stężenie tego hormonu we krwi zmienia się znacznie w czasie, nawet w ciągu doby – największe jest między 4.00 a 10.00 rano. Ponadto to, co może wydawać się objawem nadmiaru testosteronu, może w rzeczywistości nie mieć związku z tym hormonem. Może wynikać choćby z problemów z tarczycą.

Jakie są skutki sztucznego podwyższania testosteronu?

Wiadomo natomiast sporo o skutkach sztucznie podwyższonego testosteronu u mężczyzn. Takie zjawisko może występować u sportowców i stosujących hormony dla zwiększenia masy mięśniowej. Skutek to przede wszystkim mała liczba plemników, kurczenie się jąder i impotencja, jakkolwiek niewiarygodnie to brzmi. Mogą pojawić się uszkodzenie mięśnia sercowego i zwiększone ryzyko zawału serca, powiększenie prostaty i trudności w oddawaniu moczu, choroby wątroby, trądzik, zatrzymanie płynów z obrzękiem nóg i stóp, zwiększenie masy ciała, być może częściowo związane ze zwiększonym apetytem, wysokie ciśnienie krwi i podwyższony cholesterol, bezsenność, bóle głowy, zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi, zahamowanie wzrostu u nastolatków, wahania nastroju, euforia, drażliwość, zaburzenia oceny sytuacji, a nawet urojenia. Dlatego absolutnie niedopuszczalne jest zażywanie testosteronu bez konsultacji z lekarzem andrologiem albo endo­krynologiem i bez wcześniejszych badań.

Co jest przyczyną wysokiego stężenia testosteronu w organizmiwe kobiety?

Wśród kobiet prawdopodobnie najczęstszą przyczyną dużego stężenia testosteronu jest zespół policystycznych jajników. Ta choroba jest powszechna. Dotyka od 6 do 10% kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Objawy obejmują:

  • nieregularne miesiączki,
  • zmniejszoną płodność,
  • nadmierne lub szorstkie owłosienie na twarzy, kończynach, tułowiu i okolicy łonowej,
  • łysienie typu męskiego,
  • ciemną, grubą skórę,
  • przyrost masy ciała,
  • depresję,
  • stany lękowe.

Kobiety z dużym stężeniem testosteronu mogą doświadczyć też zmniejszenia rozmiaru piersi i pogłębienia głosu.

Czy można mieć za mało testosteronu?

Można i jest to znacznie częstszy problem. W ostatnich latach badacze skupili się na skutkach niedoboru testosteronu, szczególnie wśród mężczyzn. W rzeczywistości wraz z wiekiem stężenie testosteronu zmniejsza się bardzo stopniowo, około 1–2% rocznie – w przeciwieństwie do stosunkowo szybkiego spadku estrogenu powodującego u kobiet menopauzę. Jądra wytwarzają mniej testosteronu, jest mniej sygnałów z przysadki mózgowej, które nakazują jądrom wytwarzanie go. Ponadto gdy mężczyźni się starzeją, ich wątroba wytwarza więcej globuliny wiążącej hormony płciowe, która wiąże się z testosteronem krążącym w krwiobiegu. Wszystko to zmniejsza aktywną (wolną) formę testosteronu w organizmie. Ponad jedna trzecia mężczyzn w wieku powyżej 45 lat może mieć zmniejszone stężenie testosteronu, niż przewidują normy.

Jakie są skutki niedoboru testosteronu?

Niedobór testosteronu skutkuje:

  • redukcją owłosienia na ciele i twarzy,
  • utratą masy mięśniowej,
  • niskim popędem płciowym,
  • impotencją,
  • małymi jądrami,
  • zmniejszoną liczbą plemników i niepłodnością,
  • zwiększonym rozmiarem piersi,
  • uderzeniami gorąca,
  • drażliwością,
  • słabą koncentracją i depresją,
  • utratą włosów na ciele,
  • łamliwością kości i zwiększonym ryzykiem złamań.

U mężczyzn z niedoborem testosteronu objawy ustępują, gdy przyjmą syntetyczny testosteron. Mężczyźni z osteoporozą dzięki suplementacji mogą zwiększyć wytrzymałość kości i zmniejszyć ryzyko złamań.

Choć może to być zaskakujące, objawy niedoboru testosteronu mogą również dotykać kobiety. Mniejsza jego produkcja to efekt problemów z przysadką mózgową lub nadnerczami. Dotknięte tym kobiety mogą odczuwać nis­kie libido, mieć słabsze kości, słabą koncentrację lub depresję.

image
Tradycja

Jak Herod, Śmierć, Żyd i Aniołek w Budkach świetlicę wiejską zbudowali

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. wrzesień 2024 01:23