Marysieńki zadbały o ludowy akcent podczas dożynek w RadostowieArtur Kowalczyk
StoryEditorWieś i rodzina

Jak wyglądają dożynki na polskiej wsi w czasie kryzysu?

22.09.2024., 10:00h

Dożynki Wsi Radostów to przykład pokazujący, że wieś w Polsce potrafi ciężko pracować i to w bardzo trudnych czasach kryzysu, pogodowych anomalii i początków Zielonego Ładu. Potrafi też znaleźć czas na spotkanie i ukoronowanie całorocznej pracy podczas wiejskich dożynek.

– Cieszy nas, że udało się zorganizować dożynki, bo czas jest trudny i nie brakuje problemów na wsi, a z pieniędzmi jest krucho – mówi Daniel Gora, starosta dożynek. – Pieniądze zebraliśmy w dużej części do kapelusza, chodząc po wsi. Reszta to wspólna praca własnymi rękami.

– Jesteśmy trochę jak rodzina – dodaje Anna Moczydłowska, starościna. – Pracuję w mieście, ale, jak wielu innych mieszkańców Radostowa, lubię angażować się w sprawy naszej wsi.

Inauguracja dożynek w Radostowie

Odprawiona została uroczysta msza święta, podczas której podziękowano za plony. Następnie odbył się przemarsz z wieńcem na wiejski plac, gdzie postawiono namioty, a resztę gości posadzono pod wiatą, która także jest dorobkiem lokalnej wspólnoty i samorządu.

image
Dożynki Radostów
FOTO: Artur Kowalczyk

Problemy rolników w XXI w.

Paradoksalnie, pierwszy problem jest najpiękniejszy, bo to po prostu wieniec ...

Pozostało 83% tekstu

Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się, by czytać dalej.

Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 23:53