Marzanki i marzołki ze Starych Siołkowic w gminie Popielów. Zawisają tylko w niedzielę marzankową, czyli na tydzień przed Niedzielą Palmową
StoryEditorWieś i rodzina

W Wielką Środę pali się ogromne ogniska, a w Wielki Czwartek "dzwony idą do Rzymu". Jakie są zwyczaje wielkanocne na Opolszczyźnie?

30.03.2024., 09:00h
Wielkanoc to jaja i woda – to oczywiste. Jednak nie wszędzie pisanka wygląda tak samo, a czasem malowane jajo nawet nie ma prawa tak się nazywać. Z wodą można przyjść do kogoś, ale i można iść do wody. Jak choćby na Opolszczyźnie w okolicach Dobrzenia Wielkiego.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie tradycje wielkanocne są kultywowane w okolicach Dobrzenia Wielkiego?
  2. Czy w Niedzielę Palmową łykało się bazie kotki?

  3. Co robiło się w Wielki Czwartek i Piątek wg tradycji?

  4. Czy dawniej można było sprzątać w Wielką Sobotę?

  5. Jak dawniej obchodzono Niedzielę Wielkanocną?

Jakie tradycje wielkanocne są kultywowane w okolicach Dobrzenia Wielkiego?

Na Śląsku Opolskim regionów i tradycji wielkanocnych wiele. Piotr Szafrański sławi tradycję Dobrzenia Wielkiego i okolic. Ponoć obrzędy tam kultywowane kilka wiosek dalej już nie są znane. Tymczasem w wioskach w gminach Dobrzeń Wielki, Popielów i Łubniany Wielkanoc zaczyna się właściwie w niedzielę poprzedzającą Niedzielę Palmową.

– Ta niedziela u nas to tzw. niedziela marzanno. W szczytach domów wiesza się gałązkę, na tle której wisi lalka z podoczepianymi kolorowymi wstążkami. To marzanka – wywieszana wedle tradycji tam, gdzie mieszkała panna na wydaniu. Tam, gdzie kawalerowie, wieszano marzołki – lalki przypominające chłopców. Tradycyjnie powinna to być gałązka zostawiona z choinki bożonarodzeniowej. Każdy kolor wstążki coś znaczy: zielony ma ...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:43