ASF w zagłębiu produkcyjnym świń! Nowe ognisko wybuchło w nietypowym gospodarstwiearch./fot. poglądowe
StoryEditorASF nie odpuszcza

ASF w zagłębiu świń. Nowe ognisko w Wielkopolsce w nietypowym gospodarstwie

26.07.2023., 14:18h
ASF znów atakuje! Tym razem ognisko wykryto pod Poznaniem w nietypowym gospodarstwie, które utrzymywało zwierzęta na wolnym powietrzu. Jak liczne było stado?

17 ognisko ASF w Polsce. Świnie były utrzymywane na powietrzu

Przybywa ognisk ASF wśród świń. Po miesiącu wirus powrócił do województwa wielkopolskiego, które jest dużym zagłębiem trzody chlewnej w Polsce. Tym razem zaatakował w miejscowości Białęgi, na północ od Poznania (gmina Murowana Goślina). Obszar ten objęty jest ograniczeniami (strefa różowa).

- ASF pojawił się w stadzie liczącym kilkanaście sztuk świń w gospodarstwie ekologicznym, utrzymującym te zwierzęta na powietrzu w zagrodzie – poinformował nas powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu Grzegorz Wegiera. Dodał, że w gospodarstwie jest wdrożona pełna bioasekuracja. 

Lekarz weterynarii: ASF przyniosły ptaki

Zdaniem Wegiera wirus dostał się do gospodarstwa najprawdopodobniej za pośrednictwem ptaków krukowatych.

- Jednak ze względu na specyfikę gospodarstwa nie będziemy ograniczać rolnictwa w tej okolicy – zapewnił lekarz.

A niestety, w pobliżu ogniska, w odległości ok. 3 km, w Mściszewie znajdują się większe fermy trzody chlewnej.

ASF atakuje świnie w zagłębiach produkcyjnych 

Jest to już trzecie ognisko ASF w Wielkopolsce w tym roku. Wcześniej choroba wystąpiła w powiecie międzychodzkim (14 czerwca) oraz obornickim (29 czerwca).

Jest to jednocześnie 17 ognisko w Polsce w tym roku. Do tej pory wirusa stwierdzono też na Dolnym Śląsku (1 ognisko), Mazowszu (2 ogniska), Warmii (2 ogniska) i na Lubelszczyźnie (9 ognisk, głównie w powiecie parczewskim, gdzie jest silna koncentracja hodowli). W związku z chorobą w tym roku wybito już ponad 7200 świń.

Będzie odstrzał dzików w okolicy Poznania

W związku z pojawieniem się ASF w powiecie poznańskim, cały obszar miasta i powiatu uznany został za potencjalnie zagrożony chorobą. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydał wczoraj rozporządzenie o odstrzale sanitarnym dzików. Odstrzelone mają być 243 zwierzęta. 

ASF atakuje też w innych krajach UE

ASF nadal rozprzestrzenia się także w innych krajach. Do 24 lipca stwierdzono łącznie 409 ognisk u świń. Najgorsza sytuacja jest w Rumunii, gdzie wykryto aż 258 ognisk i w Chorwacji, gdzie stwierdzono 112 ognisk. Polska z liczbą 17 ognisk zajmuje trzecie miejsce w UE.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 20:46