Potwierdzono 30 ognisko ASF. Wirus po raz 8 uderza pod Murowaną GoślinąD. Stancelewska/Poglądowe
StoryEditorASF nie odpuszcza

Potwierdzono 30 ognisko ASF. Wirus po raz 8 uderza pod Murowaną Gośliną

16.10.2023., 11:30h
ASF znów atakuje. Weterynaria już po raz 8. wykryła chorobę w gminie Murowana Goślina w Wielkopolsce. Na tym terenie w ciągu ostatnich trzech miesięcy wybito już ok. 1000 świń.

117 świń w 30. ognisku ASF

ASF znów atakuje. Weterynaria potwierdziła właśnie kolejne, 30. ognisko. Tym razem wirus pojawił się w Wielkopolsce, w powiecie poznańskim, w gminie Murowana Goślina, w miejscowości Długa Goślina. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii w gospodarstwie utrzymywano 117 świń (16 tuczników, 38 prosiąt, 8 loch, 55 warchlaków). Gospodarstwo jest położone na obszarze objętym ograniczeniami.

Osiem ognisk ASF w jednej gminie

To już ósme ognisko w tej gminie. Poprzednie siedem wybuchło w Starczanowie (4), Białęgach (1) i Długiej Goślinie (2). Łącznie od końca lipca na tym terenie wybito prawie 1000 świń. Prowadzono takżo ubój prewencyjny, czyli w sąsiednich chlewniach.

W obszarze zagrożonym, na terenie powiatu poznańskiego znajduje się 28 gospodarstw produkujących trzodę chlewną. Jak tłumaczył w rozmowie z topagrar.pl, Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, są to zarówno malutkie gospodarstwa po kilka sztuk, jak i bardzo duże.

- Rozstrzał jest spory. Są to gospodarstwa w cyklu zamkniętym i otwartym. Są również gospodarstwa gdzie znajduje się tylko trzoda, ale są i takie, gdzie jest kilka gatunków zwierząt gospodarskich oraz produkcja roślinna - tłumaczył Wegiera.

8500 świń zlikwidowanych przez ASF

W Polsce w tym roku weterynaria stwierdziła 30 ognisk ASF. Połowa z nich wybuchła w woj. lubelskim. Choroba pojawiła się także w Wielkopolsce - województwie o najsilniejszej koncentracji hodowli trzody chlewnej w Polsce. We wrześniu wirus pokonał kolejną granicę i zaatakował świnie koło Szczecina.

W gospodarstwach, w których stwierdzono ASF od początku roku wybito łącznie ok. 8500 świń.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 18:58