StoryEditorŚwinie

Choroby kończyn przyczyną strat w hodowli świń

11.02.2019., 15:02h
Kulawizny są główną przyczyną przedwczesnego brakowania loch ze stada. Poprzez to obniżona zostaje rentowność produkcji, a także zwiększają się wydatki na leczenie, na zakup nowych loszek oraz wzrasta nakład pracy.
Kulawizny to jedna z najczęstszych przyczyn brakowania loch. Powodują je między innymi bezściołowe systemy utrzymania. Poprzez poprawę warunków zoohigienicznych i odpowiednie zarządzanie stadem możemy wpłynąć na częstość występowania urazów nóg u loch.

Przyczyny kulawizn mogą być zakaźne lub niezakaźne, mogą wynikać z uwarunkowań środowiskowych, zarządzania, żywienia i genetyki. Przyczyny niezakaźne są częstsze niż zakaźne. Wynika to głównie z tego, że organizm starszych zwierząt jest zdolny do skutecznej obrony przed patogenem. Czynniki niezakaźne wywołujące kulawiznę to głównie urazy. Bolesne uszkodzenia, poważne rany, obrzęki czy ropnie skutkują kulawizną. Wówczas zwierzęta spędzają wiele czasu, leżąc, wydłuża się czas kontaktu skóry z podłożem, co dodatkowo zwiększa podatność na uszkodzenia skóry kończyn.

Pogarszają wyniki

Kulawizny loch wpływają na ich produkcyjność i obok wieku oraz problemów w rozrodzie stanowią jedną z podstawowych przyczyn brakowania macior ze stada. Często też kulawizny są przyczyną późniejszych problemów w rozrodzie. Jeżeli problem kulawizn trwa od dłuższego czasu, będzie miał odzwiercie...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 09:11