StoryEditorbydło

Dlaczego w Polsce nie jest praktykowany ubój bydła na pastwisku?

21.03.2022., 19:03h
– Dzięki ubojowi na pastwisku skraca się łańcuch dostaw, zminimalizowane są koszty ponoszone na transport, ubój, porcjowanie i dojrzewanie mięsa. Ubój na pastwisku doskonale funkcjonuje w rodzinnych mniejszych i większych gospodarstwach w Szwajcarii,a także w Austrii i Niemczech. Warto więc rozwiązanie to przenieść na polski grunt i umożliwić rolnikom bardziej opłacalną sprzedaż bezpośrednią – mówił Piotr Rydel – prezes Związku Hodowców Polskiego Bydła Czerwonego, podczas styczniowej konferencji w Ostaszewie.

Na konferencji, swoimi doświadczeniami w tym obszarze podzielili się ze słuchaczami przybyli ze Szwajcarii goście: prof. dr Knut Schmidtke oraz mgr inż. Eric Meili – rolnik prowadzący w Szwajcarii 10-hektarowe gospodarstwo, w którym utrzymuje 15 krów mieszańcowych hf x angus i limousine a zarazem specjalista z Wydziału Nauk o Zwierzętach Instytutu Badawczego Rolnictwa Ekologicznego w Szwajcarii przybliżył tematykę uboju w gospodarstwie.

Izolowanie zwierząt od rodzinnego środowiska, transport do zakładu i oczekiwanie w ubojni to bardzo silne czynniki stresogenne, które należy wyeliminować. I właśnie obok warunków ekonomicznych za uśmierceniem w gospodarstwie przemawia także wyższa jakość mięsa, jaką dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy. Jeśli chcemy zarabiać pieniądze musimy sami zabijać zwierzęta w gospodarstwie nie sprzedawać je dużym komercyjnym ubojniom – mówił prelegent. – 10 lat walczyłem o wprowadzenie w Szwajcarii takich przepisów i w efekcie w 2016 roku Szwajcaria złagodziła prawo, dzięki czemu możliwy jest ubój zwierząt na pastwisku. Zezwolenie na taki na ubój wymaga między innymi posiadania pozwolenia na broń ...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:35