StoryEditorświnie

Genetyczne rozwiązania dla problemów zdrowotnych u świń

03.12.2019., 15:12h
Producenci trzody chlewnej wraz z rosnącymi kosztami, zwłaszcza pasz, zmuszeni zostali do powiększania skali produkcji i podnoszenia wydajności. Większa skala chowu to jednak wyższa ekspozycja na infekcje. Potrzebne są więc zwierzęta, które będą wydajne, a jednocześnie bardziej odporne na choroby i wymagające coraz mniej obsługi. To kolejne wyzwanie dla genetyki.
Współcześnie najlepsze gospodarstwa to takie, które uzyskują wysoki poziom wydajności przy niewielkim udziale loch problematycznych. Na ten właśnie element najbardziej zwracali uwagę prelegenci podczas konferencji zorganizowanej przez firmę Topigs Norsvin w Luboniu pod Poznaniem. Podkreślano, iż należy zapewnić łatwiejszą obsługę loch ze względu na zmniejszającą się liczbę dostępnych na rynku pracowników. W tuczu natomiast istotne jest polepszanie zdrowotności świń i ujednolicenie zwierząt.

Firma Topigs Norsvin działa w 54 krajach i dostarcza genetykę dla producentów trzody chlewnej. Na całym świecie jest to 1,7 mln loszek rocznie oraz 10 mln dawek nasienia.

Topigs Norsvin ma ambicje bycia liderem dostarczającym klientom produkt, który pozwoli im na obniżanie kosztów. Nasz program hodowlany zakłada podwojenie postępu genetycznego na poziomie klienta – mówił Arno van de Laar z Topigs Norsvin.

Zamykają się małe, a rozrastają duże gospodarstwa

Niemcy odnotowały redukcję liczby loch z 2,3 mln w 2008 roku do 1,9 mln w 2018 roku i spodziewany jest dalszy spadek pogłowia macior. Liczba ferm utrzymujących lochy zmniejszyła się w tym...
Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 13:14