StoryEditorPtasia grypa

Grypa ptaków atakuje Pomorze i Wielkopolskę

02.02.2021., 13:02h
Kolejne ogniska ptasiej grypy na Pomorzu i w Wielkopolsce. Mimo mrozów i wzmożonej bioasekuracji w większych stadach wirus atakuje ptactwo domowe, grypa ptaków nie odpuszcza.

Ptasia grypa na Pomorzu

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 26.01.2021 r. wyznaczono 11 ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Gospodarstwo znajduje się w miejscowości Warzno, w gminie Szemud, w powiecie wejherowskim w woj. pomorskim.

Jak podaje GIW w gospodarstwie niekomercyjnym utrzymywano 27 niosek. Wdrożono wszelkie procedury związane z likwidacją ogniska. Wokół wyznaczono obszar zagrożony i zapowietrzony.

Poprzednie ognisko, a więc 10. w tym roku również znajdowało się w woj. pomorskim, ale w powiecie słupskim, tam z kolei utrzymywano blisko 123 tys. kur niosek.

Ponad 80 tysięcy ptaków do utylizacji

Wielkopolski Inspektorat Weterynarii poinformował o wyznaczeniu drugiego w tym roku ogniska grypy ptaków w Wielkopolsce. Wyniki badań potwierdzono w piątek 29 stycznia br., na ich podstawie w miejscowości Mielno, w gminie Mieleszyn, w powiecie gnieźnieńskim w gospodarstwie wyznaczono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Utrzymywano tam 84 229 szt. drobiu rzeźnego - brojlery i kaczki. 

Z kolei Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o wyznaczeniu ogniska grypy ptaków w powiecie wolsztyńskim w gminie Siedlec. Wyniki badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach potwierdziły podejrzenia o wystąpieniu na fermie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8.

W gospodarstwie w Żodyniu w gminie Siedlec utrzymywano 14 tys. indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. W tej chwili następuje likwidacja stada poprzez gazowanie. W dniu dzisiejszym jest prowadzona procedura uboju i wywozu do utylizacji. Potem będzie wykonywane kilkukrotne odkażanie fermy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wolsztynie wyda rozporządzenie dotyczące obszaru 10 km wokół ogniska, które reguluje sposób obrotu zwierzętami i produktami drobiowymi na tym terenie – poinformował redakcję WIW w Poznaniu.

dkol
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 03:17