StoryEditorŚwinie

Jak chować knury, aby były w dobrej kondycji?

02.02.2022., 10:02h
Knury często określa się mianem połowy stada, gdyż zostawiają zdecydowanie większą liczbę potomstwa w ciągu swojego życia aniżeli locha. Dobry rozpłodnik charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem skutecznych zapłodnień, pozostawia po sobie prosięta, które dziedziczą predyspozycje do wysokich przyrostów i dobrego wykorzystania paszy.

Knury to grupa zwierząt o specyficznych potrzebach pokarmowych. Poprzez żywienie można stymulować ich płodność, która oceniana jest na podstawie objętości nasienia, koncentracji plemników, ich ruchliwości oraz uszkodzeń. Na cechy te wpływ mają nie tylko energia oraz białko w paszy, ale także szereg innych związków, takich jak składniki mineralne, witaminy oraz kwasy tłuszczowe. W czasie odchowu knurków hodowlanych należy skupić się na osiągnięciu wysokiego libido samców oraz dobrej jakości produkowanego przez nie nasienia. Odpowiednie żywienie osobników, które w przyszłości mają zostać przeznaczone do rozrodu, gwarantuje ich prawidłowy rozwój, co w konsekwencji odzwierciedli się w ich kondycji oraz jakości i ilości nasienia.

Młode knurki rosną szybciej, mają więc większe wymagania niż tuczniki. Nadmiar składników pokarmowych oraz energii w dawce będzie prowadził do zatuczenia knura, co w konsekwencji wpłynie negatywnie na jego zdrowie i doprowadzi do pogorszenia możliwości reprodukcyjnych. Takie osobniki kryją niechętnie, są ociężałe i często mają problemy z układem kostnym oraz zwyrodnieniem stawów biodrowych, co uniemożliwia im skoki na...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 18:33