StoryEditorPieniądze dla rolnika

Jak wykorzystać potencjał biogazowni rolniczej, żeby zwiększyć przychód gospodarstwa?

20.02.2023., 14:02h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
W naszym interesie jest, aby energia była produkowana i zużywana lokalnie, przynosząc przy tym wymierne korzyści, które mogą być docenione zwłaszcza w nieprzewidywalnych sytuacjach, takich jak kataklizmy czy wojna. Biogazownie dostarczają energię elektryczną w sposób przewidywalny i sterowalny – w przeciwieństwie do innych źródeł OZE, które są zależne od pogody.

Przyszedł czas na biogazownie rolnicze

Potrzeba uniezależnienia się energetycznego kraju jest szansą dla rozwoju biogazowni rolniczych. Przy braku możliwości zwiększenia wydobycia węgla i drogim importowanym paliwie powinniśmy stawiać na stabilną zieloną energię, mogąc przy tym jednocześnie zagospodarować tzw. odpady przemysłu rolnego czy spożywczego. Intensywna produkcja roślinna i zwierzęca w Polsce powodują, że mamy bardzo duże możliwości produkcji biogazu. Do rozwoju tego sektora konieczne są jednak odpowiednie regulacje prawne, a do pracy nad nimi został powołany zespół ekspercki działający w ministerstwie rolnictwa przy sekretarzu stanu Januszu Kowalskim, pełnomocniku rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 15 listo­pada 2022 roku.

Trzeba stworzyć warunki rozwoju dla mniejszych gospodarstw, aby były zainteresowane budową biogazowni i było to dla nich opłacalne. Ministerstwo rolnictwa dostrzega szansę w tym, aby bardziej dofinansowywać mniejsze instalacje, co ma być zachętą do rozwoju zielonej energii. Nie możemy nie dostrzegać, że nasz rynek jest rozdrobniony i dominują mni...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 15:33