StoryEditorŚwinie

Jakie są zasady skutecznego odsadzania prosiąt?

18.08.2020., 10:08h
Najkrytyczniejszym momentem dla prosiąt jest pierwszy tydzień po odsadzeniu. Obserwuje się wówczas gorsze przyrosty, a nawet zmniejszenie masy ciała, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, wzrasta śmiertelność prosiąt. Związane jest to ze stresem wywołanym zmianą paszy, odłączeniem od matki i przeniesieniem w nowe środowisko. Dlatego należy zapewnić prosiętom dobry start poprzez właściwe zarządzanie stadem, odpowiednie żywienie i warunki środowiskowe.
Zwiększenie liczby odchowanych prosiąt i sprzedanych później tuczników obniża koszty i poprawia opłacalność chowu świń. Im mniej prosiąt odchowamy od maciory, tym jednostkowe koszty będą wyższe. Problemom okresu okołoodsadzeniowego należy zapobiegać już w czasie, gdy prosięta przebywają z maciorą. Odsadzenie jest bowiem jednym z najkrytyczniejszych momentów w życiu prosiąt. Następuje wówczas zmiana paszy z płynnej na stałą, zmiana środowiska, a także ustalanie hierarchii. Wiek i masa ciała prosiąt przy odsadzaniu, a także odpowiednie zarządzanie to dwa elementy, które decydują o sukcesie na tym etapie odchowu.

Często zdrowe prosięta po odsadzeniu wolniej przyrastają. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w tym trudnym dla nich momencie nie zjadają takiej porcji paszy, która pokrywałaby w pełni ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Mniejsze pobranie paszy jest spowodowane ogromnym stresem, jaki zwykle towarzyszy prosiętom podczas ich odsadzania od loch i łączenia kilku miotów w większe grupy. Dobrze jest więc chociaż na początku obserwować je i zachęcać do poruszania się, aby upewnić się, że pobrały trochę mieszanki z karmnika....
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 07:37