Jak dodał Tomasz Rasiński, maksymalna kwota, którą można otrzymać na jedno zwierzę w ramach planów dobrostanowych, takich jak zwiększona powierzchnia na sztukę, ściółkowanie, wybieg i QMP, osiąga pułap około 700 zł w przypadku opasów i nieco więcej w przypadku krowy mamki.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Dodatkowe dopłaty do bydła opasowego. Kto może je dostać?

07.05.2024., 14:00h
System QMP (Quality Meat Program) ma już kilkanaście lat i jest bardzo dobrze znany w branży wołowej, ale jeszcze nigdy przystąpienie do niego nie było tak opłacalne.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie dopłaty można dostać do opasów, należąc do systemu QMP?
  • Kto może skorzystać z dopłat i jak zostać objętym systemem jakości QMP?
  • Jakie bydło może być objęte programem Quality Meat Program?
  • Jak w najbliższej przyszłości zmieni się klasyfikacja poubojowa tusz wołowych?
  • Co rolnik sądzi o opasie buhajów, a co o wolcach?
  • Jak rolnikowi udaje się obniżyć koszty żywienia opasów?

Jakie dopłaty można dostać do opasów, należąc do systemu QMP?

W tym roku po raz pierwszy rolnicy należący do systemu QMP otrzymają dodatkową dopłatę w ramach Ekoschematu Dobrostan Zwierząt, w wysokości 130 zł do każdego opasa w systemie QMP i 250 zł do każdej krowy mamki w systemie QMP. Zaś koszt przystąpienia do systemu to średnio 1500 zł netto w zależności od cennika w jednostkach certyfikujących plus 9,5 zł netto od sztuki opłaty administracyjnej, certyfikat ważny jest przez rok. Nie obowiązują limity ilościowe, zatem dopłata w ramach Ekoschematu należy się do wszystkich zwierząt w gospodarstwie objętych certyfikatem QMP.

Takie informacje przekazał nam Tomasz Rasiński – wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, które opracowało, zarządza i promuje system QMP.

Warunkiem koniecznym przystąpienia do systemu QMP jest między innymi utrzymywanie bydła luzem. Należy też złożyć wniosek do jednej z jednostek certyfikujących, najlepiej informacji na ten temat jest szukać w Polskim Zrzeszeniu Producentów Bydła Mięsnego (na stronie internetowej zrzeszenia www.pzpbm.pl lub pod adresem www.qmpsystem.eu). Następnie we wniosku do ARiMR o płatności obszarowe i bezpośrednie należy zaznaczyć: „Schematy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt” i wskazać właściwy wariant: „Dobrostan zwierząt”. Należy się spieszyć, ponieważ trzeba się wyrobić do 15 maja, wszak wtedy upływa podstawowy termin składania wniosków do ARiMR. Aktualny czas oczekiwania na certyfikat trwa ok. 2 tygodni, jednak najważniejsze jest, aby sam audyt w gospodarstwie odbył się przed 15 maja i wszystko powinno przebiec pomyślnie – powiedział Tomasz Rasiński.

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 12:13