StoryEditorPolskie mięso

Jak wygląda produkcja ekologicznej jagnięciny i baraniny na Mazurach?

13.01.2023., 12:01h
Redyk to uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach – redyk wiosenny lub powrót z wypasu – redyk jesienny. Redyk jesienny zwany jest gwarowo „osod”, co wywodzi się od słowa osadzić.

Już nie będę zazdrościła góralom redyków

Osadzić, odprowadzić owce z powrotem do poszczególnych gospodarstw. Współczesny redyk wiosenny i jesienny ma charakter widowiska folklorystycznego kierowanego do turystów. Ale i sami górale chętnie wracają do swojej tradycji.

Barbara Niedziejko, właścicielka mazurskiego gospodarstwa ekologicznego w miejscowości Sołdany, specjalizującego się w hodowli owiec, wspomina, że zawsze zazdrościła góralom redyków. Ale w 2022 roku wpadła na pomysł, że zorganizuje w swoim gospodarstwie pierwszy Redyk Mazurski.

W tym roku często byliśmy zapraszani na lokalne spotkania typu noc świętojańska, dożynki, dni jakiejś miejscowości, co bardzo nas cieszyło, bo mogliśmy promować jedno z najzdrowszych mięs, jakim jest jagnięcina. We wrześniu pomyślałam, że zaraz wszystkie spotkania wyjazdowe skończą się, październik zwykle jest już spokojniejszy, ludzie mają więcej czasu, to może na zakończenie sezonu zorganizuję redyk jesienny. Już nie będę zazdrościła góralom, będę miała swoje mazurskie redyki – opowiada Barbara Niedziejko.

I jak postanowiła, tak zrobiła, a wszystko organizowane było w bł...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 07:35