StoryEditorŚwinie

Pejsak: tylko wieś produkcyjna pozwoli na rozwój trzody chlewnej w Polsce

01.03.2021., 13:03h
Polska wieś powinna mieć charakter produkcyjny, uważa prof. Zygmunta Pejsaka. Tylko chlewnie o odpowiedniej skali produkcji są w stanie konkurować na trudnym europejskim rynku, dlatego należy robić wszystko, by rozwijać gospodarstwa. Podczas konferencji towarzyszącej targom Ferma Świń profesor podkreślał, że brak perspektyw w sektorze trzody chlewnej przynosi jednak odwrotny skutek i likwidację stad, gdyż następcy nie są skłonni do ich przejmowania i inwestowania w niepewną gałąź produkcji.
W opinii prof. Zygmunta Pejsaka z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie główną przyczyną zahamowania rozwoju produkcji świń w Polsce jest rozdrobnienie stad i mała efektywność chowu.

O 13,5% zmniejszyła się liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną

– Zmienił się sposób produkcji tuczników i prosiąt, nowe wyzwania są nieuniknione i tylko najlepsi są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom. Niestety, zdecydowane zmiany odpowiadające na oczekiwania rynku widać tylko w części gospodarstw. Jedynie około 5300 stad produkuje więcej niż 500 tuczników – mówił prof. Zygmunt Pejsak podczas targów Ferma Świń, które w tym roku odbyły się w wersji online.

W 2020 roku liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną zmniejszyła się o 13,5%. W grudniu było 104 tys. stad. Eksperci szacują, że pod koniec bieżącego roku ich liczba może się zmniejszyć do 70 tys. A przypomnijmy, że w 2004 roku w kraju było około 700 tys. chlewni i produkowaliśmy około 18,5 mln świń rocznie. Po 10 latach, w 2014 roku, produkcja świń spadła do 11,7 mln sztuk, a liczba producentów trzody chlewnej do 200 tys.

– Główną przyczyną l...
Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 07:52