StoryEditorŚwinie

Produkcja wieprzowiny na świecie wzrasta, ale w Unii spada

15.08.2022., 14:08h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Przewiduje się, że produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej w 2022 roku zmniejszy się o prawie 5%. Co prawda, od lutego ceny wieprzowiny wzrosły, jednak rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska i zapewnienia dobrostanu, zmniejszone perspektywy eksportu, utrzymujące się wysokie koszty produkcji i afrykański pomór świń będą przyczyniały się do spadku pogłowia trzody chlewnej w UE.

Spada produkcja i spożycie wieprzowiny w UE

Zarówno Belgia, jak i Holandia pracują aktualnie nad podobnymi regulacjami mającymi na celu zmniejszenie presji na środowisko, dlatego już teraz oczekuje się zmniejszenia tam produkcji o 3%. Produkcja ma się mocno zmniejszyć w Niemczech (o 14%), we Włoszech (o 7,5%), a także w Polsce (o 14%), a unijna konsumpcja wieprzowiny ma spaść o 3,3% do poziomu 31,7 kg na osobę.

Hiszpania na przekór europejskim spadkom produkcji świń

Natomiast Hiszpania, największy producent świń w Unii Europejskiej, prawdopodobnie nadal będzie zwiększać podaż wieprzowiny. W 2022 roku ma ona wzrosnąć o 3%. Świadczy o tym wzmożony przywóz zarówno tuczników, jak i prosiąt. Dotychczas znikomy import z Holandii w ostatnich miesiącach gwałtownie wzrósł i, jak podaje portal 3trzy3, w okresie od stycznia do czerwca br. sprowadzono stamtąd więcej tuczników niż w całym 2021 roku (50 205 sztuk w pierwszych 25 tygodniach br. wobec 48 238 sztuk w całym ubiegłym roku). Import prosiąt ponownie wzrósł w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. W pierwszych sześciu miesiącach roku Hiszpania zaimportowała 859 tys. prosiąt, a w analogicznym okresie 2021 roku było to 795 tys. warchlaków.

Jak zmieni się unijny eksport wieprzowiny w 2022 roku?

Ma wzrosnąć w 2022 roku eksport unijnej wieprzowiny do takich krajów, jak Japonia, Filipiny, Stany Zjednoczone i Australia, ale całościowo eksport ma się zmniejszyć o prawie 10%. Zmniejszy się o 40% do Chin, które odbudowują pogłowie trzody chlewnej po epidemii afrykańskiego pomoru świń. Przewiduje się nawet, że w 2023 roku osiągnie ono poziom sprzed wybuchu ASF. Większość wzrostu produkcji mięsa wieprzowego w regionach dotkniętych ASF wynika z przekształcania większych gospodarstw w wielotysięczne fermy towarowe.

Wietnam stanie się dużym producentem wieprzowiny

W skali światowej natomiast produkcja wzrośnie w ciągu 10 lat o 17%. Występowanie ASF ma póki co utrzymywać globalną podaż poniżej poprzednich szczytowych poziomów, po czym oczekuje się, że będzie ona stale rosła do 2031 roku. Rozprzestrzenianie się ASF w Azji nadal będzie dotykać wiele krajów, przy czym Chiny, Filipiny i Wietnam doświadczają największego negatywnego wpływu choroby. Wietnam, który cierpi z powodu zmniejszonej produkcji ze względu na ASF od 2019 roku, według prognoz stanie się szóstym największym producentem wieprzowiny, tuż po Brazylii i Rosji. Produkcja już w przyszłym roku ma tam powrócić do poziomu z 2019 roku i nadal rosnąć.

Chiny bardzo mocna pracują nad przywróceniem swoich mocy produkcyjnych w zakresie mięsa wieprzowego, dlatego należy oczekiwać, że import z UE będzie coraz mniejszy

  • Chiny bardzo mocna pracują nad przywróceniem swoich mocy produkcyjnych w zakresie mięsa wieprzowego, dlatego należy oczekiwać, że import z UE będzie coraz mniejszy

Z jednej strony przewiduje się, że produkcja w Brazylii i USA spadnie z powodu zmniejszonego popytu ze strony Chin oraz wysokich kosztów paszy. Z drugiej natomiast produkcja tych krajów może pozostać na wysokim poziomie ze względu na ich silną pozycję konkurencyjną na rynkach światowych. W większości krajów Ameryki Łacińskiej korzystne ceny spowodowały, że wieprzowina, obok drobiu, stała się preferowanym mięsem, aby zaspokoić rosnący popyt. W niektórych krajach azjatyckich, które tradycyjnie spożywają wieprzowinę, jak Korea i Wietnam, również przewiduje się wzrost konsumpcji w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 33/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 16:01