StoryEditorASF

Promieniowanie plazmowe pomoże w walce z ASF?

24.08.2022., 13:08h
Jak wiadomo, promieniowanie ultrafioletowe ma działanie bakteriobójcze, ale charakteryzuje się wąskim spektrum działania. Jest rzadko stosowane do celów dezynfekcyjnych w chowie zwierząt. Jak poinformował portal Pig Progress, naukowcy z Instytutu Badawczego Energetyki w Moskiewskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym wraz z Rosyjskim Związkiem Producentów Wieprzowiny chcą znaleźć zastosowanie w produkcji trzody chlewnej dla, ich zdaniem, skuteczniejszego tzw. promieniowania plazmowego.

Promieniowanie plazmowe zdezynfekuje budynki inwentarskie, paszę a nawet rany u zwierząt

Uważają, że ta techno­logia może być z powodzeniem wykorzystywana do dezynfekcji paszy, powierzchni i powietrza, a także w leczeniu infekcji i ran u zwierząt. Dzięki temu przyczyni się ostatecznie do zmniejszenia stosowania antybiotyków w chowie.

Rosyjscy naukowcy przekonują, że promieniowanie plazmowe pomoże w walce z ASF

Co więcej, rosyjscy eksperci przekonują, że promieniowanie plazmowe będzie pomagało w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach, gdyż badanie dowiodło, że niszczy niebezpieczne mikroorganizmy w zakładach produkcyjnych, w paszach i ściekach, w tym wąglika, polio i toksynę botulinową. Obecnie promieniowanie plazmowe jest wykorzystywane w medycynie ludzkiej, między innymi do dezynfekcji ran.

Główne zalety tej technologii są związane z szerokim spektrum i bardzo wysokim natężeniem promieniowania plazmowego. Jego widmo jest zbliżone do naturalnego promieniowania słonecznego, ale zawiera znaczną część biologicznie aktywnego ultrafioletu. Technologia jest kosztowna, ale zdaniem naukowców obiecująca i może przynieść ogromne korzyści dla branży.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 43. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. kwiecień 2024 03:04