Aby uzyskiwać liczne mioty i odchowywać jak największą liczbę prosiąt, nie można dopuszczać do rozrodu zbyt młodych loszek, które nie są w pełni dojrzałe rozpłodowoDominika Stancelewska
StoryEditorProdukcja świń

Chcesz zyskać więcej na chowie świń? Klucz tkwi w zarządzaniu loszkami

08.09.2023., 14:00h
Częstą przyczyną wybrakowania macior są problemy z kończynami i poruszaniem się, dotyczące zwłaszcza młodych loch. 60–70% loch, które zostają wybrakowane, ma problemy z nogami, przy czym loszki są w grupie zwiększonego ryzyka. Stąd konieczność zwrócenia większej uwagi na zarządzanie i utrzymanie loszek.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego monitoring stanu loszek jest tak istotny dla przyszłego remontu stada podstawowego?
  • Jak poprawić wykorzystanie loch w stadzie i zwiększyć ich długowieczność?
  • Które minerały są kluczem do prawidłowego rozrodu świń?

Jak lepiej zarządzać stadem i rozwojem loszek na remont stada podstawowego?

Znaczenie rozwoju loszek w remoncie stada podstawowego jest często niedoceniane. Tymczasem badania pokazują, że należy rozpocząć pracę ze zwierzętami remontowymi już od momentu, gdy osiągną 18 kg masy ciała, aby zmaksymalizować ich potencjał życiowy i długowieczność. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych loszek pomaga obniżyć koszty ich utrzymania, a poprzez nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu i podawanie prawidłowych ilości niezbędnych pierwiastków śladowych, w tym kompleksów aminokwasowych cynku, miedzi i manganu, można osiągnąć dojrzałość fizjologiczną w wieku 230 dni i przy masie ciała 135 kg, uzyskując jednocześ­nie dobry rozwój układu kostnego. Młode lochy są bowiem często kierowane do uboju z powodu problemów z kończynami, które zmniejszają ich wydajność reprodukcyjną.

Wyniki bad...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. maj 2024 21:16