Optymalna kondycja loch jest kluczem do osiągnięcia przez nie potencjału genetycznego, dlatego tak ważne jest rutynowe i dokładne monitorowanie stanu ciała loch i loszek, w szczególności głębokości tłuszczu grzbietowego i mięśni schabuDominika Stancelewska
StoryEditorPorady dla hodowców świń

Co daje ocena kondycji loch? Jak ją przeprowadzić?

01.12.2023., 14:00h
Utrzymanie odpowiedniej kondycji ciała loch poprawia ich dobrostan i jest warunkiem osiąg­nięcia wysokiego poziomu ich rozrodczości oraz wydajności odsadzonych prosiąt. Maciory odznaczają się wówczas lepszym zdrowiem i wynikami produkcyjnymi. Regularnie monitorując kondycję, można wdrożyć strategie żywieniowe pomagające lochom w okresie laktacji zwiększyć pobranie paszy i mleczność, a złagodzić utratę masy ciała.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak odpowiednio monitorować kondycję prośnych loch?
  • Jak nieodpowiednia kondycja loch przekłada się na jakość miotu prosiąt?
  • W jaki sposób zapobiegać utracie masy ciałą u loch w okresie laktacji?

Monitorowanie kondycji loch: o czym warto wiedzieć?

Aby utrzymać zdrowie i wydajność reprodukcyjną loch, monitorowanie ich kondycji musi uwzględniać współczes­ną genetykę, wówczas będzie dokładniejsze i skuteczniejsze. Dzisiejsze bardzo płodne lochy zostały genetycznie wyselekcjonowane w celu uzyskiwania licznych miotów, które charakteryzują się szybkim tempem wzrostu. Muszą więc produkować więcej mleka niż kilkadziesiąt lat temu. Jednocześnie są szczuplejsze niż dawne rasy, co ogranicza możliwości pobrania dużej ilości paszy. Stan metaboliczny loch może być więc pogorszony z powodu niezaspokojonych potrzeb żywieniowych. Niedożywienie, ale również przekarmienie samic odbija się na ilości produkowanego przez nie mleka i może skutkować obniżoną użytkowością rozpłodową oraz mniejszą liczbą uzyskiwanych prosiąt w roku.

Prosięta rosną najbardziej w ciągu ostatnich 10 dni przed porodem. A...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 17:28