Zbyt intensywny wzrost loszek w okresie odchowu nie jest pożądany, gdyż powoduje duże problemy w późniejszym ich użytkowaniu rozpłodowymDominika Stancelewska
StoryEditorJak obniżyć koszty produkcji świń

Dlaczego młode loszki nie powinny rosnąć zbyt szybko?

17.07.2024., 14:00h
Niedostateczne wykorzystywanie potencjału rozrodczego użytkowanych loch jest jedną z głównych przyczyn zbyt wysokich kosztów chowu świń.

Odpowiednie żywienie loch rozpłodowych jest kluczowe uzyskaniu opłacalnej i wydajnej produkcji świń

Utrzymanie zalecanego poziomu żywienia jest gwarancją długiego użytkowania zwierząt rozpłodowych oraz uzyskania wysokiej produkcyjności. Efektem nieprawidłowego żywienia jest niedożywienie oraz związana z nim zbyt słaba kondycja lub przekarmienie objawiające się zatuczeniem świń. Dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla świń użytkowanych rozpłodowo jest uzależnione od wieku zwierząt oraz fazy cyklu rozrodczego.

Dlaczego żywienie loszek do woli nie jest dobrą strategią?

Jednym z elementów właściwego przygotowania loszek do przyszłych funkcji rozrodczych jest ich prawidłowe żywienie w okresie odchowu. Przy żywieniu do woli wprawdzie uzyskują one wysokie tempo wzrostu, lecz później sprawiają szereg problemów w użytkowaniu rozpłodowym. Żywienie do woli powoduje, że dzienne pobranie paszy znacznie przekracza zapotrzebowanie określone w normach żywienia. W przypadku loszek chodzi o zaspokojenie zapotrzebowania na składniki odżywcze niezbędne dla właściwego wzrostu, a nie w celu zwiększenia średniego przyrostu dziennego, co jest wymagane w tuczu.

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 01:41