Dobrze zbilansowane pasze nie tylko chronią przed problemami zdrowotnymi, ale zapewniają także dobre przyrosty i niskie ich zużycie na kilogram przyrostuDominika Stancelewska
StoryEditorOpłacalność tuczu

Jak poprawić mięsność tuczników?

07.12.2023., 14:00h
Dominika StancelewskaDominika Stancelewska
Pierwszym elementem stanowiącym klucz do sukcesu produkcyjnego i ekonomicznego jest właściwy dobór materiału genetycznego, jednak im wyższy potencjał, tym większa konieczność zapewnienia równie wysokich standardów żywienia i utrzymania. W przypadku prosiąt przybieranie na wadze w pierwszym tygodniu po odsadzeniu determinuje przyrosty masy ciała aż do uboju.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co decyduje o mięsności tuczników i jakości produkowanego żywca
  • Jak osiągnąć dobre parametry wzrostu tuczników?
  • Jakie dodatki paszowe zapobiegają problemom trawiennym u tuczników?
  • Jakie czynniki środowiskowe wpływają na bioaktywność witamin w paszach? 

Odkładanie mięsa jest największe po odsadzeniu prosiąt

Poziom cech użytkowych świń – niezależnie, czy są to cechy tuczne, rzeźne, czy reprodukcyjne, jest wynikiem współdziałania genotypu zwierzęcia, czyli informacji zakodowanej w genach, oraz czynników środowiskowych, w jakich zwierzęta przebywają. Prawidłowe żywienie będzie miało wpływ na zdrowie świń i zwiększenie ich produkcyjności. Zależą od niego rozwój, funkcjonowanie organizmu i przyrosty masy ciała. Prosięta, które zbyt długo uczą się jeść, są niedożywione i odwodnione, a część z nich nigdy już nie nadrobi przyrostów w późniejszym okresie.

Zmniejszenie dziennych przyrostów skutkuje ostatecznie mniejszą mięsnością, gdyż odkładanie mięsa jest największe po odsadzeniu. Tak więc dobry start prosiąt po odsadzeniu jest niezmiernie ważny.

Najważniejsze przy wyborze...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 16:36