Każdego dnia gospodarz dokonuje dokładnego przeglądu stada, a świnie podejrzewane o problemy zdrowotne zostają oznakowane sprayem i są obserwowane, czy wymagają indywidualnego leczeniaDominika Stancelewska
StoryEditorPolska wieprzowina

Jaka skala produkcji świń zapewnia stabilność finansową?

03.08.2023., 15:05h
Produkcja trzody chlewnej wymaga od rolników dostosowywania się do coraz to nowszych, bardziej restrykcyjnych wymogów dotyczących utrzymania i żywienia zwierząt. Aby je spełniać i zachować opłacalność, muszą oni skupiać się na minimalizowaniu ryzyka chorób i bardziej angażować się w zarządzanie stadem. Wymaga to zmiany myślenia i reorganizacji produkcji.

Być o krok do przedu przed innymi

Maciej Łagoda z miejscowości Kaczagórka w powiecie gostyńskim ma u siebie 1200 stanowisk do tuczu. Gospodarstwo przejął od rodziców w 2006 roku wraz z chlewnią, w której było 45 loch mieszańcowych ras wielka biała polska × polska biała zwisłoucha. Jeszcze 7 lat temu produkował od nich tuczniki w cyklu zamkniętym, jednak dość szybko zorientował się, że taka skala produkcji nie zapewnia wystarczającej stabilizacji finansowej.

Równocześnie prowadziłem cykl zamknięty od tych 45 loch w jednym budynku, a w drugim otwarty, gdyż kupowaliśmy też 30-kilogramowe warchlaki z Danii i tuczyliśmy je dodatkowo w oddzielnym kojcu mieszczącym kilkadziesiąt sztuk. W ten sposób uczyliśmy się duńskiej genetyki. Wiedziałem, że muszę wybudować nową tuczarnię i zwiększyć skalę produkcji, ale miałem zbyt mało loch. Przy tak małym stadzie podstawowym obrót był niewielki, a pracy dużo, trudniej też było utrzymać dobrą zdrowotność zwierząt i wyniki były gorsze. Stary budynek przerobiliśmy więc na tuczarnię – opowiada gospodarz.

image

Każdego dnia gospodarz dokonuje ...

Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:42