Warchlaki z zakupu należy zaszczepić po wprowadzeniu ich do chlewniDominika Stancelewska
StoryEditorChoroby zakaźne świń

Różyca najczęściej dopada świnie latem. Jak jej zapobiegać?

13.08.2024., 14:00h

Występowaniu choroby mogą sprzyjać złe warunki utrzymania lub niewłaściwe żywienie, ale przede wszystkim wpływ mają wahania temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Dlatego problem częściej występuje w przypadku upałów, przeciągów oraz wiosennych lub jesiennych zmian pogody.

Nawet 20% świń może być nosicielami różycy

Miesiące letnie sprzyjają wybuchowi różycy w stadzie, gdyż w okresie upałów wzrasta intensywność namnażania się włoskowców w środowisku. Wysokie temperatury otoczenia mają również ujemny wpływ na odporność zwierząt, doprowadzają do przegrzania organizmu, co ułatwia rozwój choroby.

Różyca jest chorobą bakteryjną, charakteryzuje się pojawieniem się na skórze rombo­idalnych zmian, a w formie przewlekłej zapaleniem stawów. W naczyniach krwionoś­nych, stawach i zastawkach serca obserwuje się odkładanie się włóknika, co powoduje uszkodzenie chrząstek stawowych. Po przejściu w postać przewlekłą stawy ulegają zniekształceniu. Świnia może mieć na początku niewielkie zmiany w jednym lub wielu stawach i wtedy kuleje. Mogą być też znaczne zmiany uniemożliwiające poruszanie się.

Różyca wywoływana jest przez włoskowiec różycy, który powszechnie występuje w gospodarstwach trzody chlewnej. Szacuje się, że nawet 20% świń jest nosicielami bakterii w migdałkach, węzłach chłonnych, jelitach oraz na błonach śluzowych nosa i gardła, dlatego choroba może wystąpić w bardzo wielu chlewniach. Nosicielstwo bakterii najczęściej nie doprowadza do wystąpienia objawów chorobowych, jest natomiast powiązane z wydalaniem drobnoustrojów do środowiska. Bakteria jest wydalana ze śliną i odchodami, więc poziom skażenia środowiska jest stały. Największymi siewcami są świnie chorujące na ostrą postać różycy.

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. wrzesień 2024 16:10