reportaż janusz wojtczak system nedap kolczykDominika Stancelewska
StoryEditorZdrowie świń

Żywienie świń: Jak sobie poradzić z mykotoksynami w paszy?

27.03.2024., 14:30h
Do tej pory zidentyfikowano łącznie kilkaset mykotoksyn o bardzo różnych strukturach. Działają już w bardzo niskich dawkach i stosunkowo szybko są wchłaniane do organizmu. Ważne, aby kontrolować ich obecność i łagodzić negatywny wpływ na zwierzęta. Aby zapobiec stratom ekonomicznym, stosuje się różne metody ich inaktywacji w paszach. Jednak należy pamiętać, że nie są one w stanie zahamować działania toksyn, gdy materiał paszowy jest w znacznym stopniu nimi zanieczyszczony.

Nie da się tak łatwo usunąć mykostoksyn z paszy

Większość mykotoksyn jest odporna na działanie temperatury podczas obróbki surowców paszowych oraz mechaniczne procesy stosowane przy wytwarzaniu pasz, co sprawia, że są obecne w śrutach, otrębach i ostatecznie w mieszankach. Aby uniknąć zatrucia zwierząt toksynami grzybów pleśniowych, należy dokładnie monitorować jakość surowców używanych do produkcji pasz oraz przeprowadzać rutynowe kontrole poszczególnych partii materiału paszowego pod kątem stężenia mykotoksyn.

Musimy też rozdzielić to, co związane z surowcami lokalnymi, od tego, co napływa do nas z innych regionów Europy czy świata. W tym pierwszym przypadku możemy lepiej oszacować ryzyko skażenia, zwłaszcza jeśli rolnicy wykorzystują włas­ne zboża do produkcji pasz dla zwierząt. Wówczas mamy większą pewność co do tego, jak to ryzyko skażenia może się rozkładać. Jednak w dzisiejszych czasach duża część ziarna pochodzi z zakupu, więc jakość surowca może być bardzo różna. Tymczasem pobieranie nawet niewielkich ilości mykotoksyn w paszy, lecz przez dłuższy czas może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, a także zmniejszeni...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 20:20