StoryEditorŚwinie

ThermoEye przy karmniku zmierzy gorączkę u tuczników

25.05.2018., 16:05h
Najczęściej pierwszym sygnałem choroby rozwijającej się u zwierząt jest podwyższenie ciepłoty ciała. Postanowiono więc wykorzystać jej pomiar do szybkiego wykrywania gorączki i zapobiegania rozwojowi schorzeń w stadzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rolnik może zredukować upadki świń oraz zmniejszyć stosowanie antybiotyków, a tym samym zwiększyć efektywność chowu.
Zły stan zdrowia świń wpływa na pogorszenie wyników produkcyjnych. Każdy producent trzody chlewnej chce jak najszybciej reagować w przypadku wystąpienia choroby w stadzie, aby straty nią spowodowane były jak najmniejsze. ThermoEye to pierwszy system, który w sposób ciągły monitoruje stan zdrowia zwierząt. Jego zadaniem jest wczesne wykrywanie pojawiających się w stadzie chorób poprzez regularną analizę temperatury ciała zwierząt.

Szybka diagnostyka

Po uwzględnieniu danych dotyczących temperatury ciała i warunków klimatycznych panujących w chlewni, urządzenie identyfikuje chore świnie. W przypadku zdiagnozowania gorączki system po prostu znaczy tuszem podejrzaną sztukę. Jednocześnie rolnik zostaje powiadomiony za pośrednictwem sms-a o podejrzeniu zachorowania w danym sektorze fermy.

To znacznie ułatwia zidentyfikowanie chorej sztuki przez rolnika. Otrzymuje on powiadomienie sms-em z informacją, w którym kojcu zostało wykryte podejrzenie zachorowania. Rolnik ma również do dyspozycji platformę internetową, na której może analizować dane historyczne – wyjaśnia współtwórca projektu Łukasz Adamek z firmy Smart Soft Solutions.

Antybiotyki na wszelki wypadek

Inżynierowie ze Smart Soft Solutions, którzy specjalizują się w tworzeniu oprogramowania wykorzystującego między innymi czujniki bolometryczne, wymyślili system monitorujący zdrowie trzody chlewnej w oparciu właśnie o te czujniki rejestrujące ciepło ciała. Pozwala to na wykrywanie na wczesnym etapie chorób świń, co wpływa na ograniczenie liczby upadków i minimalizuje konieczność stosowania antybiotykoterapii.

Pomysł zainspirowany został doświadczeniami Łukasza Adamka, jednego z założycieli startupu Smart Soft Solutions. Pan Łukasz jest producentem trzody chlewnej i zauważył, że jednym z istotnych problemów jest brak diagnozy chorób świń i w związku z tym zapobiegawcze leczenie antybiotykami, niekorzystnymi zarówno dla zdrowia zwierząt, jak i konsumentów mięsa.



  • Zamontowana na karmniku specjalna belka pozwala kontrolować temperaturę ciała wszystkich zwierząt pobierających paszę

Wtedy pojawił się pomysł użycia czujników bolometrycznych, wykrywających pierwsze temperaturowe objawy choroby zwierząt. Ułatwia to zaalarmowanie właściciela i interwencję lekarza weterynarii – wyjaśnia Łukasz Adamek. – W czasie codziennej kontroli łatwo przeoczyć objawy mogące wskazywać na to, że w chlewni pojawiło się jakieś groźne schorzenie.

Dzięki ThermoEye mamy więcej czasu na podjęcie leczenia i jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość podawanych antybiotyków oraz ograniczyć upadki. Odpowiednia diagnostyka pozwala na zminimalizowanie strat związanych z zahamowaniem przyrostów świń. Jest to niezmiernie istotne w produkcji, gdyż bezpośrednio wpływa na efektywność żywienia, co stanowi główny koszt w chowie trzody chlewnej. Sprawiamy także, że jest on o wiele prostszy, szczególnie w dużych gospodarstwach, w których brakuje rąk do pracy.

Zdaniem pana Łukasza korzyści z zastosowania urządzenia ma nie tylko rolnik, ale także konsumenci wieprzowiny. Zmniejszając bowiem ilość antybiotyków podawanych zwierzętom, otrzymujemy zdrowsze mięso. W czasach, gdy w intensywnej produkcji zwierzęcej jest coraz więcej chorób, stosuje się profilaktycznie szczepienia, choć często też jako metodę zapobiegania rozwojowi schorzeń w stadzie wykorzystuje się podawanie antybiotyków. Aby leczenie zwierząt było skuteczne, dawki antybiotyków są stale zwiększane, ponieważ bakterie uodparniają się. Dlatego antybiotykooporność w dzisiejszych czasach jest istotnym problemem.

Jak to działa?

System ThermoEye wykrywa schorzenie we wczesnej fazie, co pozwala na zmniejszenie dawek antybiotyków oraz zniwelowanie strat związanych z zahamowaniem wzrostu zwierząt. Urządzenie w formie belki jest montowane w newralgicznych punktach, do których tucznik ma dostęp co najmniej raz dziennie, czyli w automatach paszowych, tubomatach lub przy poidłach. Badaniem objęte są wszystkie osobniki w obrębie jednego kojca. ThermoEye za pomocą kamer termowizyjnych śledzi zmiany temperatury każdego zwierzęcia w stadzie. Każda belka jest wyposażona w zbiornik na tusz, którym znaczone są zwierzęta w przypadku potencjalnego wykrycia choroby. Oznakowanie utrzymuje się na świni ponad 24 godziny. Wszystko jest zasilane bezpieczną 12V instalacją.

ThermoEye szybko wykrywa podwyższenie ciepłoty ciała i pozwala na bieżąco kontrolować zdrowie zwierząt, dzięki czemu zapobieganie chorobom w stadzie przez podawanie antybiotyków przestaje być jedyną skuteczną metodą.

Aktualnie prowadzone są na fermach testy systemu. ThermoEye trafi do masowej produkcji najprawdopodobniej pod koniec tego roku. Oprócz tradycyjnej sprzedaży systemu, zostanie zaoferowany model abonamentowy, w którym rolnik będzie mógł skorzystać z usługi monitorowania stada, bez konieczności zakupu urządzenia. Opłata będzie zależała od liczby monitorowanych zwierząt. Poszukujemy też obiektów do testów. W tym celu prosimy o kontakt na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – podaje Łukasz Adamek.

Zalety stosowania Thermoeye

  1. obniżenie upadków tuczników
  2. redukcja stosowania leków
  3. zminimalizowanie ryzyka przenoszenia się choroby na inne zwierzęta
  4. zdalna informacja o wystąpieniu potencjalnego ogniska chorobowego
  5. monitoring stada 24 godziny na dobę
  6. zwiększenie zysków dla rolnika
  7. redukcja strat paszy podczas choroby
  8. ułatwienie prowadzenia produkcji
  9. poprawa jakości mięsa, które trafia do konsumenta.
Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 22:13