StoryEditorŚwinie

Włókno w paszy to więcej prosiąt

05.07.2019., 12:07h
Zmniejszenie ilości paszy podawanej lochom prośnym wpływa negatywnie na rozkarmianie macior na porodówce, a przez to na ich późniejszą kondycję oraz odchów prosiąt. Zapobiega temu zapewnienie odpowiednio dużej ilości włókna w żywieniu loch prośnych.

Czym jest włókno surowe?

Włókno jest składnikiem pasz pochodzenia roślinnego zawierającym takie substancje, jak celuloza, hemiceluloza, ligniny, pektyny, fruktany i oligosacharydy, które mają zróżnicowaną budowę chemiczną oraz różnorodne właściwości. Celuloza, hemiceluloza, ligniny są nierozpuszczalne w wodzie, natomiast inne składniki włókna, jak pektyny, fruktany czy oligosacharydy, mogą się rozpuszczać w wodzie, tworzyć z nią żelowe roztwory lub pęcznieć pod jej wpływem. Udział poszczególnych substancji składających się na włókno pokarmowe zależny jest od gatunku rośliny i fazy jej zbioru oraz rodzaju paszy.

Włókno surowe jest odporne na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego. Do częściowego rozkładu tego składnika dochodzi w jelicie grubym, gdzie poddany jest on działaniu flory bakteryjnej występującej naturalnie w przewodzie pokarmowym. Produktem rozkładu włókna są lotne kwasy tłuszczowe będące źródłem energii.

Rola włókna w żywieniu świń

Włókno spełnia szereg pożytecznych funkcji w organizmie, gdyż ma właściwości dietetyczne, regulacyjne i ochronne. Jedną z podstawowych jego funkcji jest ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. wrzesień 2023 07:14