StoryEditorWiadomości z branży

Zdrowa żywność dzięki lepszym warunkom

13.02.2019., 17:02h
Odpowiedzialna produkcja żywności – pod takim hasłem odbyła się druga edycja Agro Days, czyli tzw. Dni Hodowcy. Podczas dwóch dni imprezy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wielu wykładach i warsztatach prezentujących najnowsze rozwiązania dla gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą.
Agro Days to wydarzenie skierowane do hodowców bydła, drobiu i trzody chlewnej oraz wszystkich tych, którzy związani są z branżą produkcji zwierzęcej. W Centrum Targowo-Wystawienniczym Global Expo w Warszawie zgromadziło ono ponad 90 wystawców z całej Polski. Towarzyszyły mu wykłady i konferencje z zakresu nowoczes­nej hodowli oraz sposobów jej wspierania. Głównym organizatorem była firma De Heus.

W tym roku poruszono między innymi tematy dotyczące bioasekuracji gospodarstw, minimalizowania użycia antybiotyków, dobrostanu zwierząt czy systemów IT wspierających obiekty inwentarskie. Mówiono także o poprawie wydajności produkcyjnej loch oraz efektywności płynnego żywienia świń. W uzyskiwaniu lepszych wyników od loch pomagają nowoczesne systemy utrzymania. W przypadku porodówek ważne jest zmniejszenie strat wśród prosiąt. Pozwala na to kojec porodowy holenderskiej firmy Vereijken z podnoszoną podłogą dla loch zapobiegającą przygnieceniom prosiąt przez maciorę.

Kiedy maciora wstaje, dźwignia automatycznie podnosi pod lochą podłogę, która obniża się dopiero w momencie ponownego położenia się maciory. Prosięta są wówczas bezpieczne. Producent gwarantuje odchowanie przynajmniej jednego prosięcia w miocie więcej niż w przypadku typowych jarzm stosowanych w porodówkach. W naszym kraju nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie ze względu na wysoki koszt takiego kojca, ale w Czechach została w nie wyposażona ferma na 5 tys. macior.



  • Krzysztof Skwarek z firmy Aco Funki zapewniał, że kojec do swobodnego utrzymania macior po porodzie nie powoduje większych przygnieceń prosiąt

Trend ku swobodzie dla loch

Innym ciekawym rozwiązaniem proponowanym przez firmę Vereijken jest swobodne utrzymywanie macior w kilka dni po porodzie. To odpowiedź na zwiększające się wymagania odnośnie do dobrostanu zwierząt. Kojec tego typu zaprezentowała też firma Aco Funki.

W Danii następuje powrót do swobodnego utrzymywania loch. Konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na to, w jakich warunkach przebywają zwierzęta. Mają większą świadomość, a co za tym idzie – są w stanie zapłacić więcej za mięso pochodzące od świń utrzymywanych w warunkach dobro­stanu – przekonuje Krzysztof Skwarek z firmy Aco Funki.

Kojce tego typu wymagają o 20% więcej powierzchni, co jest istotne przy planach inwestycyjnych i może ograniczać rolników.

W systemie tym locha jest zamknięta tylko przez 3 dni po porodzie. Prosięta mają wydzielone gniazdo do schronienia się i odpoczynku. Konstrukcja kojca pomimo otwarcia jarzma zapewnia im bezpieczne poruszanie się i dostęp do lochy. Maciora z kolei wykazuje się przy takim utrzymaniu większą mlecznością, co daje nawet o 600 g wyższą masę odsadzeniową prosiąt – wyjaśnia Krzysztof Skwarek.



  • Holenderska firma Vereijken zaprezentowała kojec porodowy z ruchomą podłogą dla macior
W Polsce na razie zostało zamontowanych 1200 kojców tego typu na fermach należących do firmy Poldanor (dawna nazwa, obecnie Goodvalley Polska). Planuje ona we wszystkich nowych inwestycjach stosować tego typu rozwiązania jako bardziej przyjazne zwierzętom. Tym bardziej że, jak przekonują jej przedstawiciele, wcale nie zwiększają się upadki prosiąt w tym systemie utrzymania loch. Ze względu na zastosowany sprzęt taki kojec może być jednak nawet o 50% droższy od tradycyjnego jarzma.



  • W dobie zagrożenia ASF dużo uwagi poświęcono dezynfekcji. Aby była skuteczna, wcześniej należy dokładnie umyć buty specjalną myjką

Pilnujmy dezynfekcji

Ze względu na szerzący się afrykański pomór świń podczas Agro Days zachęcano też do zakupu sprzętu i urządzeń ułatwiających ochronę stada przed chorobami. Za specjalne myjki do obuwia trzeba zapłacić w granicach 500 zł, ale dzięki nim dezynfekcja czystych butów będzie skuteczniejsza.



  • Podczas targów Agro Days odbywały się też liczne warsztaty i pokazy, w tym gotowanie pod okiem zwycięzcy programu Master Chef Damiana Kordasa

Zalecamy, by zamiast mat dezynfekcyjnych do odkażania obuwia wykorzystywać pojemniki z płynem dezynfekcyjnym, w których zanurzamy buty. Ponieważ czas potrzebny do unieczynnienia wirusów wynosi około 20–30 minut, można takie obuwie po dezynfekcji pozostawić namoczone i założyć inne, wcześniej już zdezynfekowane. Ważne, by podzielić produkcję na sektory i w każdym z nich stosować oddzielny ubiór i buty, najlepiej w różnych kolorach – tłumaczy Natalia Kołodziej z firmy MS Schippers.



  • – Zalecamy, by zamiast mat dezynfekcyjnych do odkażania obuwia wykorzystywać pojemniki z płynem – mówiła Natalia Kołodziej

Także przy produkcji wyposażenia chlewni zwraca się coraz większą uwagę na to, by łatwo było utrzymać poszczególne elementy w czystości.

Prezentujemy wygrodzenia kojców, które nie pozwalają na gromadzenie się nieczystości w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach. Hodowcy decydują się na ich zakup przede wszystkim ze względu na możliwość utrzymania większej higieny. Łatwo jest umyć i zdezynfekować taki kojec po wyprowadzeniu zwierząt – podkreśla Krzysztof Skwarek z firmy Aco Funki.



  • Coraz większą uwagę zwraca się na wygrodzenia i elementy kojców wykonane tak, aby łatwo było utrzymać je w czystości

Dominika Stancelewska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 14:43