StoryEditorPorady prawne

Czy postępowanie pojednawcze w sprawie spadku może być korzystne?

15.01.2019., 09:01h
Brat złożył wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności, Czy będzie to dla mnie korzystne? Czy, w razie gdybym później zmienił zdanie, mogę wystąpić do sądu o rozpatrzenie sprawy?

Trudno stwierdzić, czy ugoda będzie dla Pana korzystna bez znajomości warunków, na jakich ma być zawarta. Zgodnie z art. 917 k.c., przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

Ugoda to tytuł egzekucyjny


Ugoda zawarta przed sądem jest tytułem egzekucyjnym, tak jak wyrok lub postanowienie wydane przez sąd. Po opatrzeniu jej klauzulą wykonalności stanowi ona tytuł wykonawczy, będący podstawą do wszczęcia egzekucji. Zgodnie z art. 184 Kodeksu postępowania cywilnego, sprawy, których charakter na to zezwala, mogą być uregulowane drogą ugody zawartej przed wniesieniem pozwu w ramach postępowania pojednawczego.  

Postępowanie pojednawcze jest dobrowolne

Należy odróżnić od niego ugodowe załatwienie sprawy w toku procesu oraz pozasądowe postępowanie mediacyjne. Postępowanie pojednawcze uregulowane w art. 184–186 k.p.c. jest dobrowolne. Celem tego postępowania jest ugodowe załatwienie sporu w wyniku porozumienia stron, a nie rozstrzygnięcie go przez sąd. Może zakończyć się ono odrzuceniem przez sąd wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, brakiem porozumienia stron i umorzeniem postępowania lub zawarciem ugody. Umorzenie postępowania nastąpi, jeżeli strona już po złożeniu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej skutecznie wniesie pozew do sądu. Sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, jeżeli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa. Jeżeli sąd uzna ugodę za niedopuszczalną, wydaje postanowienie, na które przysługuje stronom zażalenie. W razie natomiast uznania ugody za dopuszczalną, sąd nie wydaje odrębnego orzeczenia.  

Zawarcie ugody zamyka postępowanie

Jeżeli strony zawrą ugodę, to żadne dalsze postępowanie już się nie toczy. Po zawarciu ugody zwrócenie się do sądu o rozpoznanie sprawy nie jest możliwe, chyba, że udałoby się Panu uchylić od skutków prawnych ugody. W myśl art. 918 k.c. można to zrobić, jeśli ugodę zawarto pod wpływem błędu. Chodzi tu o błąd dotyczący stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie byłyby powstały, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy. Nie można natomiast uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu późniejszego odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy, chyba że zawarto ją w złej wierze.

Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 19:18