Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Kiedy można założyć firmę i być ubezpieczonym w KRUS-ie?

Pieniądze i Prawo Przepisy prawa
Data publikacji 04.01.2019r.

Syn był ubezpieczony przez 3 lata jako domownik w naszym gospodarstwie. Potem miał rok przerwy. Teraz planuje rozpocząć działalność handlową. Czy może wrócić do ubezpieczenia rolniczego i opłacać składki w KRUS?

Obowiązkowe ubezpieczenie w KRUS nieprzerwanie przez 3 lata

Niestety, nie jest to możliwe. Zgodnie z art. 5a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który chce rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej lub podjąć współpracę przy prowadzeniu musi wcześniej podlegać ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Zakup dostęp do tego artykułu
3,69zł
/za artykuł 

Jeśli masz zakupioną prenumeratę dostęp do artykułu jest dostępny w ramach zakupionej prenumeraty. zaloguj się aby uzyskać dostep.

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a