StoryEditorPorady prawne

Kto i kiedy może rozwiązać umowę dożywocia?

14.11.2019., 09:11h
Kwestie gospodarstw przekazanych umowami dożywocia poruszamy często, ale wciąż budzą one wiele obaw i wątpliwości. Z kolejnymi pytaniami zwrócił się do naszych prawników Czytelnik, który boi się że siostra z matką odbiorą mu gospodarstwo po śmierci ojca.

Dziesięć lat temu ojciec przekazał mi umową dożywocia gospodarstwo. W akcie notarialnym zastrzeżono służebność mieszkania dla niego i matki oraz wypisano inne świadczenia z mojej strony na ich rzecz. Ojciec w zeszłym roku wniósł sprawę do sądu o rozwiązanie umowy dożywocia, jednak w jej trakcie zmarł, a sąd umorzył sprawę. Teraz siostra namawia matkę, by ta podjęła na nowo postępowanie. Czy matka może odebrać mi gospodarstwo? – z prośbą o pomoc w takiej sytuacji do naszych prawników zwrócił się jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".


Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego:
 

Nie musi się Pan tego obawiać. Pana matce nie przysługuje roszczenie o rozwiązanie umowy o dożywocie, żadne jej działania w tym kierunku nie mają więc szans powodzenia. Może ona jedynie domagać się zamiany przez sąd uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą ich wartości.

Rozwiązania umowy dożywocia może żądać tylko zbywca 

Zgodnie z art. 913 § 1 Kodeksu cywilnego, sąd uwzględni takie żądanie, jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzyły się międ...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 05:27