r e k l a m a

Partner serwisu

Kto i kiedy nie musi płacić podatku od spadku?

Pieniądze i Prawo porady prawne
Data publikacji 09.09.2019r.

Kto jest wyłączony z obowiązku opłacenia podatku od spadków i darowizn? Czy dotyczy to też przejęcia gospodarstwa rolnego w spadku? Ile jest czasu na złożenie zeznania do urzędu skarbowego od nabycia spadku?

Siostra została wdową z trojgiem dzieci. Wniosła sprawę do sądu o spadek po mężu. Czy to prawda, że urząd skarbowy może ją obciążyć podatkiem od wzbogacenia? W jakim czasie musi zakończyć się sprawa w sądzie, by siostra nie musiała płacić tego podatku? – dopytuje się jedna z Czytelniczek „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego.  

Zgodnie z art. 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych (znajdujących się lub wykonywanych na terytorium Polski) w drodze:

  • dziedziczenia
  • zapisu zwykłego, 
  • dalszego zapisu, 
  • zapisu windykacyjnego, 
  • polecenia testamentowego,
  • darowizny, 
  • polecenia darczyńcy,
  • zasiedzenia,
  • nieodpłatnego zniesienia współwłasności,
  • pobierania nieodpłatnej renty, 
  • nieodpłatnego użytkowania oraz służebności,
  • otrzymania zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu.

 

Czy nabycie w drodze spadku gospodarstwa jest objęte podatkiem? 

Ustawa przewiduje szereg

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Zakup dostęp do tego artykułu
3,69zł
/za artykuł 

Jeśli masz zakupioną prenumeratę dostęp do artykułu jest dostępny w ramach zakupionej prenumeraty. zaloguj się aby uzyskać dostep.

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody