StoryEditorChoroby krów

Jakie mogą być przyczyny zatrzymania łożyska u krowy?

22.05.2019., 16:05h
Zatrzymanie łożyska –obok kosztów leczenia pociąga za sobą dodatkowe koszty wynikające z większego ryzyka zapalenia błony śluzowej macicy i późniejszych problemów z rozrodem.     

Dlaczego łożysko nie chce odejść?

Przyczyn nie wydalenia łożyska po porodzie może być wiele i zazwyczaj  są one ze sobą powiązane. Zalicza się do nich m. in.:
  • niedojrzałość łożyska i błon płodowych,
  • trudne porody,
  • ciąże bliźniacze,
  • ujemny bilans energii,
  • obecność mykotoksyn w paszy,
  • utarta odporności przez zwierzęta
  • wystąpienie hipokalcemii.
Czynnikiem sprzyjającym występowaniu tej anomalii jest także za małe pokrycie zapotrzebowania krów przed porodem na niektóre mikroelementy i witaminy, z których najważniejszymi są selen, jod i witamina E. Nadmiar wolnych rodników w organizmie zwierząt może powodować uszkodzenie błon komórkowych, co zakłóca naturalną funkcję komórek. Organizm potrzebuje więc tzw. antyoksydantów, do których należą  właśnie  selen i witamina E.  Trzeba także pamiętać, że zatrzymaniu łożyska sprzyjają   także warunki porodu, jak:
  • brak spokoju,
  • zbyt  duże zagęszczenie,
  • stres oraz
  • brak higieny okresu wycieleniowego
– to czynniki, które również wymieniane są wśród różnych przyczyn powstawania schorzenia.

Jak uniknąć zatrzymania łożyska po wycieleniu?

Zapobieganie zatrzymaniu łożyska u krów jest trudne z uwagi na wiele czynników, które mogą̨ działać na długo przed porodem i ujawniać się dopiero podczas porodu. Niemniej jednak,  przede wszystkim trzeba zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie otłuszczeniu krów w końcu laktacji i  okresie zasuszenia. 

Elementem profilaktyki jest także stosowanie selenu i witaminy E.  Najlepsze efekty uzyskuje się poprzez jednoczesne stosowanie obu tych składników. Trzeba jednak podkreślić, że wpływ uzupełniania dawek selenu (bez lub z witaminą E) nie zawsze jest jednoznaczny. Wiele zależy bowiem od  poziomu selenu w dawce  nieuzupełnianej. Zaleca się, aby w dawce dla okresu przejściowego przed porodem znajdowało się 0,3 mg selenu w (w 1 kg suchej masy) oraz 1200 mg witaminy  E. Pokrycie tego zapotrzebowania jest podstawą profilaktyki zatrzymania łożyska.


 Jednym z czynników sprzyjających zatrzymaniu łożyska jest za małe pokrycie zapotrzebowania krów przed porodem na niektóre mikroelementy i witaminy, z których najważniejszymi są selen, jod i witamina E
  •  Jednym z czynników sprzyjających zatrzymaniu łożyska jest za małe pokrycie zapotrzebowania krów przed porodem na niektóre mikroelementy i witaminy, z których najważniejszymi są selen, jod i witamina E

Jaki selen jest najlepszy dla krów?

Najpowszechniejszą formą uzupełniania niedoborów selenu jest podawanie w dawce pokarmowej  form selenu nieorganicznego (seleninu lub selenianu). Z powodzeniem można stosować także  preparaty selenu nieorganicznego, wyprodukowane na bazie drożdży. Selen w tej formie lepiej się wchłania z przewodu pokarmowego i łatwiej wchodzi w przemiany. Na rynku dostępny jest selen w formie chronionej – w którym cząsteczki selenitu sodu otoczone są kapsułkami chroniącymi go przed rozkładem w żwaczu. Chroniony w żwaczu selenit sodu przechodzi przez przedżołądki w niezmienionej postaci, dostaje się do jelita cienkiego, a więc miejsca właściwej adsorbcji, gdzie następuje rozpuszczenie otoczki i bardzo dobre jego wchłanianie. Część nieotoczkowana selenu dzięki swojej dostępności w żwaczu gwarantuje optymalny rozwój jego flory bakteryjnej. Selen podawany w tej formie wchłaniany jest niemal w całości i tylko minimalnie jest wydalany, a zaopatrzenie organizmu w ten pierwiastek  jest rozłożone czasie.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 10:01