StoryEditorWiadomości rolnicze

Bizon Super z hydrostatem

09.09.2020., 15:09h
– Układ hydrostatyczny daje niesamowity komfort jazdy. Już nie muszę wciskać sprzęgła i zmieniać biegów. Wystarczy, że popchnę joystick, a kombajn ruszy do przodu, cofnę go – a będzie jechał do tyłu. Taki układ jezdny jest też mało podatny na awarie. Nie ma tu pasów, przekładni bezstopniowej czy sprzęgła, a funkcje tych elementów – jak mówi Piotr Brzeziński ze wsi Kowalewo Opactwo Wieś (pow. słupecki), który zamontował w kombajnie Bizon Super Z056 z 1983 roku układ hydrostatyczny – przejmuje pompa i silnik hydrauliczny.

Działanie układu hydrostatycznego jest proste. Napędzana od silnika pompa hydrauliczna wytwarza ciśnienie oleju wprawiając go w ruch. Olej kierowany jest następnie do silnika hydraulicznego, który obracając się napędza układ jezdny. Pozostaje tylko pytanie: jak taki układ zamontować w Bizonie Super?

– Pomysł zrodził się wtedy, kiedy zobaczyłem w pracy kombajn Claas z hydrostatem. Pomyślałem, czemu by nie zamontować takiego układu w moim Bizonie. Koszę nim już dwadzieścia lat i miałem trochę dosyć ciągłego wachlowania dźwignią biegów, szczególnie na krótszych polach. A że w międzyczasie znajomy wystawił na sprzedaż układ hydrostatyczny pochodzący od amerykańskiej sieczkarni John Deere, to – jak wspomina Piotr Brzeziński – postanowiłem spróbować zaadaptować go do Bizona. Wcześniej słyszałem dobre opinie o tych układach hydrostatycznych, które praktycznie się nie psują.

Sterowanie z joysticka
W skład zakupionego zestawu wchodziła pompa hydrauliczna marki Sundstrand, dwudziestolitrowy zbiornik oleju, silnik hydrauliczny, chłodnica oleju, węże zasilające, linka do joysticka oraz część dźwigni sterującej ze ...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 05:28