StoryEditorWiadomości rolnicze

Innowacyjni hodowcy z Doliny Noteci

02.11.2020., 12:11h
Nowoczesne technologie coraz śmielej wkraczają w każdą dziedzinę naszego życia. Produkcja rolna jest gałęzią gospodarki, która powinna rozwijać się i korzystać z postępu technicznego, szczególnie, że przez wiele lat oparta była na ciężkiej fizycznie i uciążliwej pracy ludzi. Dzięki innowacyjnym inwestycjom możemy ograniczyć pracochłonność produkcji. Dotyczy to również obór, w których prawdziwym skokiem technologicznym są roboty udojowe.

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu od wielu lat, specjalną ikonką, oznacza w katalogach i materiałach informacyjnych, buhaje przekazujące potomstwu cechy przydatne w doju automatycznym. Chodzi przede wszystkim o: ustawienie strzyków i ich długość oraz szybkość doju. Liderami w tej grupie są reproduktory: Zentos, Genuine, Palmer, Premium, Pavian i cała gama innych wybitnych rozpłodników należących do WCHiRZ w Poznaniu.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat uroków i bolączek pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w oborze, odwiedziliśmy kilka gospodarstw zaprzyjaźnionych hodowców w Dolinie Noteci. Pionierem na opisywanym terenie jest Gospodarstwo Rolne Przemysława Jagły z Jędrzejewa. Pan Przemysław hodowlą bydła zajmuje się wspólnie z synem Dominikiem. Wszystkie strategiczne decyzje podejmowane są wspólnie. O zmianie sposobu utrzymania bydła zdecydowano 11 lat temu. Wizyty w gospodarstwach krajowych i za granicą skłoniły właścicieli do zbudowania obory rusztowej z wykorzystaniem robotów udojowych opracowanych przez firmę DeLaval. Dzisiaj funkcjonują trzy roboty udojowe, w których doi się około 230 krów o śre...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 17:52