StoryEditoragroporady

Jak ocenić jakość materii organicznej i wykorzystać to w praktyce?

19.01.2022., 11:01h
W Polsce do oceny salda materii organicznej w glebie przyjęła się metoda bilansowania próchnicy przy zastosowaniu tzw. współczynników reprodukcji lub degradacji materii organicznej (niem.: Ersatz- und Bedarfskoeffizienten). Współczynniki te zostały przyjęte w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej, opublikowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2004 r.

Za podstawową jednostkę w obliczeniach bilansu próchnicy przyjęto 1 kg węgla Corg. w shumifikowanej masie organicznej. Oznacza to, że w 1 kg próchnicy znajduje się 0,58 kg węgla, a więc 1 kg C odpowiada 1,72 kg próchnicy. Wartości współczynników reprodukcji i degradacji dla różnych roślin i różnych rodzajów gleb odpowiadają zatem ilości s. m. materii organicznej w t/ha, o jaką gleba zostanie wzbogacona (+) lub zubożona (-) w wyniku jednorocznej uprawy.

Wskaźniki jakości materii organicznej zamiast współczynników

Obecnie bezsporne jest, że obliczanie bilansu próchnicy w gospodarstwie czy też lokalnie w oparciu o wartości współczynników reprodukcji i degradacji materii organicznej nie odzwierciedla faktycznej zawartości węgla organicznego w glebie oznaczonej w laboratorium. Ponadto występuje znaczny brak spójności pomiędzy wynikami analiz dokonywanymi różnymi metodami analitycznymi (badania porównawcze w profilach wzorcowych, modele zmian zawartości węgla w glebie), a bilansem węgla na podstawie współczynników reprodukcji/degradacji. Jedną z przyczyn wspomnianego zróżnicowania wyników ocen może być brak zaktualizowanych i zaadaptowanych do krajowych...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 21:14