Popularność rasy bbb rośnie, ponieważ zwierzęta mieszańcowe uzyskiwane z takich krzyżowań doskonale rosną, osiągają lepszą wydajność rzeźną i lepiej wykorzystują paszę. Tusze takich zwierząt są mniej otłuszczone, przez co chętniej wybierane przez konsumentów. Dla przykładu, w USA od mieszańców angus/hereford x belgian blue (bbb) uzyskuje się o 31,2 kg mięsa więcej i o 25,1 kg mniej tłuszczu niż od zwierząt czystorasowych angus i hereford.
Rasa bbb charakteryzuje się dużą zdolnością przystosowawczą do różnych warunków klimatycznych. Zwierzęta wykazują dobre wykorzystanie paszy przy obfitym żywieniu. Odznaczają się łagodnym temperamentem. Jest to rasa późno dojrzewająca. Pierwsze wycielenia mają miejsce w 32. miesiącu życia. Masa cieląt przy urodzeniu wynosi: dla buhajków 48 kg a dla cieliczek 44 kg. Konsekwencją tego są trudne porody, nawet z koniecznością cesarskiego cięcia.
Masa ciała buhajów wynosi 1100–1200 kg, przy wysokości w kłębie 150 cm, krów zaś w granicach 700–900 kg i wzroście wynoszącym 138–145 cm. Cechą charakterystyczną budowy ciała jest wybitne umięśnienie z wyraźnie zaznaczoną hipertr...