StoryEditorWiadomości rolnicze

Kupujemy deszczownię

05.06.2020., 16:06h
Zakup instalacji nawodnieniowj to poważny wydatek, dlatego podpowiadamy co warto wiedzieć i na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze deszczowni. Wybór deszczowni powinien uwzględniać kilka aspektów.

Np. zraszacze dobieramy do gatunków nawadnianych roślin. Kształt i wielkość pola decydują natomiast o długości rurociągów doprowadzających i rozprowadzających wodę, a także czy mogą być ułożone na powierzchni terenu, czy pod ziemią.

Jak dobrać zraszacze
Najczęściej stosowanymi w rolnictwie zraszaczami są urządzenia obrotowe, wykonujące pełny obrót dookoła własnej osi, natomiast w razie potrzeby nawodnienia wybranego fragmentu pola, należy stosować zraszacze sektorowe. Część zraszaczy jest tak skonstruowana, że łączy cechy obu wyżej wymienionych. Pozwalają one nawadniać pole zarówno o kształcie kolistym, jak i tylko wybrany wycinek koła. W obecnie stosowanych deszczowniach czas trwania obrotu zraszacza można regulować w granicach od 1 do 12 minut. Wszystkie zraszacze wyposażone są w wymienne dysze, co pozwala ustawić wymaganą intensywność opadu. Średnica dysz waha się między 1,5–20 mm i powinna być dobrana do rodzaju gleby i gatunku nawadnianych roślin.

Średnią intensywność opadu na danym polu możemy wyznaczyć biorąc pod uwagę dwa parametry techniczne: rozstawę zraszaczy na rurociągach deszczujących (X) o...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:21