StoryEditorWiadomości rolnicze

Materiał hodowlany – jak dobrze kupić i później nie żałować

02.07.2020., 16:07h
Temat braku wystarczającej liczby dobrych, młodych samic, które mogą zastąpić wyselekcjonowane lub ubywające z powodów losowych krowy w stadach bydła mlecznego wraca jak bumerang. Problem mają także hodowcy planujący zasiedlenie nowych lub zmodernizowanych obiektów inwentarskich.

Wielokrotnie, także na tych łamach, doradzaliśmy jak zarządzać rozrodem, by w pełni wykorzystywać potencjał swojego stada i odchowywać wystarczającą liczbę wartościowych jałówek. Oferowane przez WCHiRZ nasienie seksowane jest też krokiem w kierunku zwiększenia liczby samic rodzących się w gospodarstwie. Dzięki temu właściciel stada zyskuje pewność co do kondycji nowych krów, bo sam może o nią zadbać. Unika też ryzyka sprowadzenia do stada utajonych chorób i minimalizuje koszty remontu stada.

Wiemy jednak, że w przypadkach planowanych, związanych z nagłym powiększeniem stada lub w sytuacjach losowych, rolnicy muszą posiłkować się zwierzętami pochodzącymi z zakupu. Każdy chce, by kupiona samica okazała się zdrowa, wysokoprodukcyjna, płodna i długowieczna, no i oczywiście, by nie kosztowała zbyt wiele.

Ceny targowiskowe
Ceny jałówek i krów przeznaczonych do dalszego chowu, dostępnych na rynku są jak zawsze bardzo zróżnicowane, zależne od: regionu, wartości hodowlanej, terminu wycielenia, rasy etc.. Najszybciej i najtaniej można zakupić jałowicę bezpośrednio od rolnika, szczególnie z małych stad, nieobjętych oceną użyt...

Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. maj 2024 14:54