StoryEditorWiadomości rolnicze

Największa kopalnia jest na Kujawach

22.02.2022., 09:02h
W Polsce ponad połowa gleb jest kwaśna lub bardzo kwaśna. Regularne wapnowanie jest więc zabiegiem koniecznym. Wapno nawozowe produkowane jest z kamienia wapiennego. Największa jego kopalnia znajduje się niedaleko Inowrocławia. Zakład Górniczy Kujawy zajmuje powierzchnię ponad 1 tys. ha, z czego wyrobiska wapienia obejmują powierzchnię 291 ha. W pobliżu w miejscowości Bielawy działa także cementownia, której obszar wynosi 63 ha.
kujawsko-pomorskie

Wapnowanie jest zabiegiem podnoszącym żyzność gleb kwaśnych. Dzięki niemu poprawiane są fizyczne właściwości warstwy ornej, a także polepszane są właściwości chemiczne i biologiczne. Odpowiedni odczyn gleby to także lepsza dostępność i absorpcja przez rośliny składników pokarmowych.

Złoża wapienne zostały odkryte w 1858 r. w miejscowości Wapienno oraz Bielawy. Współcześnie są one położone przy drodze wojewódzkiej łączącej Inowrocław ze Żninem i dalej z Wągrowcem w Wielkopolsce. Eksploatacja złóż rozpoczęta została w 1860 r. Wydobywany wapień był sprzedawany do zlokalizowanych w pobliżu cukrowni w Janikowie, Tucznie i Nakle nad Notecią. Trafiał także na ich potrzeby do zakładów sodowych. Współcześnie działają dwa w Janikowie oraz Mątwach, które są dzielnicą Inowrocławia. W Bielawach na początku lat 70. została wybudowana cementownia. Zakład Górniczy obecnie wydobywa wapienne kruszywo i zaopatruje poza przemysłem chemicznym także budownictwo oraz rolnictwo. Wytwarza produkty nawozowe oraz paszowe. Zakład prowadzi działalność metodą odkrywkową. Działalność prowadzona jest w czterech wyrobiskach, które znajdują się w Wapiennie i Bielawach. ...

Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 13:08