StoryEditorWiadomości rolnicze

Po antybiotykach czas na cynk i miedź?

15.07.2020., 12:07h
Tlenek cynku stosowany w paszach zapobiega wystąpieniu biegunek u prosiąt po odsadzeniu. Zakaz stosowania go w mieszankach paszowych w dawkach leczniczych będzie wyzwaniem. Specjaliści przekonują, że uda się znaleźć zamienniki ograniczające problemy trawienne. Jednak niektórzy twierdzą, że spadek przyrostów prosiąt po odsadzeniu będzie nieunikniony.

W paszach dla prosiąt stosowane są różnego typu dodatki, które wspomagają odchów oraz zapobiegają problemom zdrowotnym. Tlenek cynku stosowany w okresie okołoodsadzeniowym ogranicza w wyraźny sposób występowanie biegunek. Poprawia przyrosty i zmniejsza śmiertelność wśród prosiąt. Ma również działanie antybakteryjne. W okresie stosowania tlenku cynku obserwuje się znaczne zmniejszenie występowania biegunek wywoływanych przez bakterie Escherichia coli. Cynk odgrywa kluczową rolę w funkcjach biologicznych organizmu – jest aktywatorem wielu enzymów. Zboża, będące podstawą żywienia świń, charakteryzują się małą jego zawartością. Ponadto wiele składników paszy ogranicza jego strawność.

Tlenek cynku (ZnO) stosuje się z reguły w okresie 7 dni przed odsadzeniem do maksymalnie 2 tygodni po odsadzeniu. Jako dodatek do pasz nabrał szczególnego znaczenia po wycofaniu antybiotykowych stymulatorów wzrostu. Ilość tlenku cynku dla świń zredukowano do 150 mg/kg paszy, jednak specjalny zespół w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności, zajmujący się dodatkami i produktami wykorzystywanymi w paszach dla zwierząt, rekomendował redukcję dopuszcza...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. grudzień 2024 08:43