StoryEditorWiadomości rolnicze

Sterowanie nawodnieniami

05.06.2020., 16:06h
W ostatnich latach można było zaobserwować coroczne susze, już nie tylko w okresach letnich, ale praktycznie całoroczne.

2020 r. może być jeszcze gorętszy. Już w pierwszej części bieżącego roku, ukazywały się w mediach informacje o trwającej suszy. Wodę trzeba oszczędzać i optymalnie zużywać – również przy nawadnianiu.

Termin i dawka nawodnieniowa
Jednym ze sposobów oszczędzania wody w rolnictwie jest jej optymalne wykorzystanie do nawadniania uprawianych roślin. Osiągnąć to można poprzez precyzyjne określenie terminu i wielkości dawki nawodnieniowej, czyli dzięki tak zwanemu sterowaniu nawodnieniami. W praktyce potrzebę nawadniania wskazuje obserwacja turgoru komórek rośliny, czyli jej jędrności i sprężystości. To najgorsza z metod określania potrzeb nawadniania.

Woda w glebie zatrzymywana jest pewnymi siłami, które w uproszczony sposób podzielić możemy na trzy grupy: woda grawitacyjna, która w sposób grawitacyjny odpływa w głąb profilu glebowego i roślina nie ma do niej dostępu; woda dostępna dla roślin: woda niedostępna dla roślin, która jest w glebie, ale siły ssące rośliny nie są w stanie jej pobrać.

Granicę pomiędzy wodą grawitacyjną, a wodą dostępną dla roślin stanowi wilgotność odpowiadająca tzw. polowej po...

Pozostało 64% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:43