StoryEditorWiadomości rolnicze

Użytkowanie deszczowni

05.06.2020., 16:06h
Prawidłowa eksploatacja urządzeń deszczujących pozwala na bezawaryjne i długotrwałe działanie systemu, ale powinna także wpływać na uzyskanie optymalnych plonów przy jak najmniejszym nakładzie kosztów.

Najodpowiedniejszą porę do nawodnień w ciągu doby są godziny wieczorne, nocne lub poranne. Wtedy występują najmniejsze straty związane z parowaniem. Najczęściej w tej części doby możemy spodziewać się najsłabszych wiatrów, co umożliwia równomierne rozdeszczowanie wody na powierzchni pola. Również temperatury powietrza są wtedy najbardziej optymalne, ponieważ ich wartości są zbliżone do temperatury użytkowanej wody, co zmniejsza ryzyko szoku termicznego u roślin.

Odpowiednia temperatura
Deszczowanie powinno być prowadzone przy wzrastających temperaturach, gdyż wtedy efekty nawadniania są najbardziej zauważalne (przy niskich temperaturach deszczowanie może powodować obniżenie plonów). Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na równomierność deszczowania jest wiatr. Według danych doświadczalnych, najlepsze warunki do deszczowania panują, gdy prędkość wiatru nie przekracza 2,5 m/s. Przy prędkości wiatru 2,6 do 3,5 m/s, przeprowadzenie tego zabiegu jest utrudnione – wtedy musimy odpowiednią ilość zraszaczy ustawić tak, aby pracowały w kierunku prostopadłym do kierunku wiatru. Jeżeli wiatr osiąga prędkość powyżej 4,5 m/s, nie powinno się wykonywać des...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 03:46