StoryEditorWiadomości rolnicze

Ważne na koniec sezonu

05.06.2020., 16:06h
Jeżeli chcemy cieszyć się przez wiele sezonów bezproblemowym działaniem systemu deszczującego, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie do przechowania przez zimę.

W przeciwnym razie istnieje bardzo duże ryzyko, że kolejny rok użytkowania będziemy musieli zaczynać od jego renowacji. Czynności konserwacyjne nie powinny nastręczyć większych problemów.

Zadbać o węże
Jednym z ważniejszych elementów wchodzących w skład deszczowni szpulowej jest wąż polietylenowy. Posiada on właściwości rozciągania i kurczenia się, dlatego odwadnianie go nie jest konieczne do wykonania, jednak wielu użytkowników deszczowni z własnego doświadczenia uważa, że warto to wykonać. Do tego celu powinno się wyszukać teren z około 20% spadkiem powierzchni, a następnie rozwinąć całe uzwojenie i pozbyć się wody (korek odwadniający jest w miejscu łączenia węża z wózkiem).

Wykorzystujemy sprężone powietrze
Duże systemy nawadniające, o przekroju węża 100–150 mm, mają wmontowane w ramę układu jezdnego sprężarki wysokociśnieniowe. Urządzenia te pozwalają na wtłoczenie powietrza pod wysokim ciśnieniem do węża, usuwając po każdorazowym zakończeniu deszczowania wodę z całego uzwojenia. Dzięki odwodnieniu zmniejszamy ryzyko wywrócenia się ich podczas transportu. Ponadto nie trzeba już przeprowadzać odwodnienia takich ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 13:00