StoryEditorWiadomości rolnicze

Wielkopolskie Święto Soi

20.09.2021., 15:09h
Po ubiegłorocznych kłopotach związanych z pandemią koronawirusa wydarzenia, w tym roku Dni Pola, odradzają się. Jednym z nich, które odbyło się w sobotę 5 września, było IV Wielkopolskie Święto Soi w Nowych Skalmierzycach.
wielkopolska

Wydarzenie otworzył Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wspólnie z Janem Chlastą, gospodarzem, na poletkach którego odbywał się przegląd odmian soi.

18 odmian soi

Na poletkach Jana Chlasty, rolnika z Nowych Skalmierzyc, który zajmuje się uprawą soi, znajdowało się 18 odmian tej rośliny z rodziny bobowatych. – Niestety, wszystkich nie uda nam się zobaczyć – mówił z żalem do uczestników lokalnego święta soi. – Ostatnie opady dały nam się mocno we znaki i w wielu miejscach dojazd do pól jest praktycznie niemożliwy
– dodał z ubolewaniem.

Uczestnicy musieli się więc zadowolić oglądaniem jedynie kilku okazów, do których dostęp był możliwy suchą stopą.

Mogli podziwiać i zadawać pytania dotyczące upraw takich gatunków soi jak: „Merlin”, „Adasa”, „Abaca”, „Obelsk”, „Ambela”, „Silesia”, „Moravians”, „Aurelina”, „Abelina”, „Anser” czy „Mayrika”. Gospodarz szczególnie pozytywnie wypowiadał się w kwestii soi „Abaca”. – W ubiegłym roku udało nam się osiągnąć 4900 kg z hektara. To rekordowy wynik odkąd uprawiam soję – zaznacza Jan Chlasta.

W trak...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 13:40