Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

2 tragiczne wypadki w rolnictwie. Mały chłopczyk ZGINĄŁ, a 16-latek ciężko ranny

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
2 tragiczne wypadki w rolnictwie. Mały chłopczyk ZGINĄŁ, a 16-latek ciężko ranny
Wiadomości Wypadki
Data publikacji 16.10.2021r.

Do tragicznego wypadku doszło na jednym z pól pod Strzelnem. Podczas zbioru buraków cukrowych 16-letni syn gospodarza został wciągnięty przez doczyszczarkę do buraków. A w gospodarstwie pod Kaliszem 8-letni chłopiec został przygnieciony przez opryskiwacz. Dziecko zmarło.

DRAMAT na polu w Mirosławicach: Syn rolnika wciągnięty przez kombajn do buraków

W piątek 15 października 2021 roku tuż przed godz. 11.00 doszło do tragicznego w skutkach wypadku na jednym z pół w miejscowości Mirosławice pod Strzelnem (powiat mogileński, woj. kujawsko-pomorskie).

Do tragedii doszło podczas załadunku buraków cukrowych. 16-latek, syn rolnika, do którego należy pole, pomagał przy zbiorze i wrzucał buraki cukrowe do samobieżnej doczyszczarki buraków, które znalazły się poza torem pracy maszyny rolniczej. Niestety, w pewnym momencie chłopak został pochwycony i następnie wciągnięty przez żmijkę doczyszczarki.

- Młody chłopak uniknął śmierci dzięki przytomnej i błyskawicznej reakcji operatora, który za pomocą przycisku bezpieczeństwa w porę zdążył wyłączyć urządzenie. 16-latek doznał złamania prawej ręki i ran ciętych obydwu rąk. Został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Toruniu – informuje starszy aspirant Tomasz Bartecki, rzecznik prasowy KPP w Mogilnie.

Obecnie policjanci z komisariatu w Strzelnie wyjaśniają wszelkie okoliczności wypadku w Mirosławicach.

 

Pod Kaliszem zginął 8-letni chłopczyk przygnieciony przez opryskiwacz

Jeszcze tragiczniejszy przebieg miał wypadek w jednym z gospodarstw w Tłokini Kościelnej pod Kaliszem (woj. wielkopolskie). Do tego wypadku doszło w piątek 15 października 2021 roku około godziny 18:00.

8-letni chłopiec został przygnieciony przez opryskiwacz. Na miejsce wypadku ściągnięto strażaków z OSP Tołkinia Wielka oraz z PSP Kalisz. Z pomocą pospieszyli także członkowie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy niemal przez godzinę prowadzili akcję reanimacyjną dziecka. Niestety ich wysiłki nie przyniosły rezultatu – chłopczyk zmarł na miejscu.

Obecnie policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragedii.

 

2-letnia dziewczynka przejechana przez ładowarkę

Tu już kolejny wypadek z udziałem dzieci i maszyn rolniczych w ostatnim czasie. 30 sierpnia 2021 roku w  Grzymałach Szczepankowskich (woj. podlaskie) po 2-letniej dziewczynce przejechała ładowarka. Jak się okazało, do wypadku doszło, kiedy starsza o dwa lata siostra poszkodowanej dziewczynki dostała się do uruchomionej ładowarki przegubowej. . Niestety, 4-latka nacisnęła na pedał, po czym maszyna ruszyła i przejechała po jej siostrzyczce.

Dziecku natychmiast została udzielona pomoc medyczna, w tym zadysponowano na miejsce helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Więcej na ten temat w artykule: 2-letnie dziecko przejechane ładowarką. Za kierownicą 4-latka.

Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci w gospodarstwie rolnym

Policjanci apelują, aby rolnicy zwracali szczególną uwagę na dzieci i młodzież w gospodarstwie rolnym, zwłaszcza w przypadku, gdy pomagają przy pracach polowych.

- Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych! – przypominają policjanci z KWP w Bydgoszczy.

Przy okazji policja także przypomina co należy zrobić, aby uniknąć wypadków w rolnictwie:

  • należy odpowiednio zaplanować wykonywane prace polowe,
  • powinniśmy uwzględnić przerwy na odpoczynek w pracy,
  • nigdy nie powinniśmy pracować w gospodarstwie pod wpływem alkoholu,
  • nie wolni prowadzić pojazdów i maszyn rolniczych po alkoholu czy substancjach psychoaktywnych
  • nie dopuszczać do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień;
  • nie należy przewozić nikogo na załadowanych wozach i przyczepach;
  • pod żadnym pozorem nie należy naprawiać włączonych maszynach rolniczych;

- Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci – apelują policjanci.

 

Paweł Mikos
Fot. archiwum OSP Myszyniec (zdjęcie poglądowe)

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a