Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Alerty IMGW przed burzami z gradem. Gdzie będzie największe zagrożenie?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
Alerty IMGW przed burzami z gradem. Gdzie będzie największe zagrożenie?
Wiadomości
Data publikacji 12.08.2022r.

Nadciąga weekend, temperatura rośnie, a nas męczą nas upały. A z taką pogodą prędzej czy później wiążą się burze, ulewy i inne zjawiska pogodowe. I tak ma się stać w najbliższych dniach, dlatego IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla niektórych rejonów Polski.

Ostrzeżenia pojawiły się już w czwartek i miały objąć region południowo-wschodni. Tam na popołudnie oraz wieczór zapowiadano burze z deszczem i wiatrem.

r e k l a m a

Piątek ciepły i dość słoneczny, ale także burzowy

Piątek ma upłynąć pod kątem słonecznej i ciepłej pogody w przedziale 27–30°C, ale z zachmurzeniem małym lub umiarkowanym na północy i północnym zachodzie. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna od 22, 24 stopni na Pogórzu Karpackim i w Małopolsce oraz w kotlinach sudeckich, około 27 st. w centrum, do 30, 31 stopni na północnym zachodzie i północy kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.

Na południowym wschodzie i w centralnej oraz wschodniej Polsce możliwe lokalne burze. Towarzyszyć im będą opady deszczu, przeważnie o wydajności do 10 mm do około 15 mm a miejscami do 35 mm. Porywy wiatru w trakcie przechodzenia burz nie powinny przekraczać 50-65 km/h.

Jaka pogoda na długi sierpniowy weekend?

W sobotę, podobnie jak w piątek, najlepsza pogoda będzie na północy i zachodzie kraju. Będzie bezchmurnie, w dzień, jak i w nocy, bez opadów i bardzo ciepło. W centrum i na południu pogoda będzie grosza - miejscami ma padać deszcz, a na południu prognozowane są też burze.

r e k l a m a

IMGW zapowiada, że od niedzieli przelotny deszcz i burze możliwe praktycznie w całym kraju, upał nadal na zachodzie, ale w poniedziałek temperatury około 30°C wystąpią również w centrum oraz na południu Polski.

Zagrożeniem są także pożary i pogłębiająca się susza

Upały i niskie lub wręcz brak opadów niosą za sobą jeszcze kolejne zagrożenia – pożarowe, zwłaszcza na zachodzie Polski oraz pogłębiającej się suszy.

Sierpień miesiącem spadających gwiazd

Tam, gdzie nocne niebo na to pozwoli, zachęcamy do zadarcia głów w górę i obserwację. 
W końcu sierpień to miesiąc spadających gwiazd - czyli perseidów.  To wielka gratka dla każdego, nie tylko sympatyków astronomii. Największy spektakl ma się odbyć już dziś w nocy z 12/13 sierpnia, ale docelowo będzie to możliwe przez co najmniej dwa tygodnie.


Perseidy, zwane również Łzami św. Wawrzyńca, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca – 24 sierpnia. Ale dzisiejszej nocy można zaobserwować maksimum ich roju. Na niebie widocznych będzie do nawet 100 spadków tych meteorów w ciągu godziny.

oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. IMGW

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a