Na co można przeznaczyć do 5 tys. zł w ramach pożyczki?
Pieniądze można wykorzystać na prowadzenie działalności, na przykład na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu. Wysokość pożyczki nie może przekroczyć 10% przychodów w poprzednim roku bilansowym. Z kolei te przychody nie mogą być większe niż 100 tys. zł. Informacje o możliwości ubiegania się o wsparcie dostępne są na stronach internetowych powiatowych urzędów pracy.
r e k l a m a
Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę?
Wniosek i umowę trzeba złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę organizacji lub przez platformę Praca.gov.pl.
Pożyczka jest zwrotna czy bezzwrotna?
Jeżeli organizacja pozarządowa będzie prowadziła działalność gospodarczą lub statutową przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki, nie będzie musiała jej zwracać. Inaczej stałe oprocentowanie pożyczki wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP w skali roku. Pożyczkę trzeba spłacić w ciągu 12 miesięcy, przy czym rozpoczęcie spłaty nastąpi po trzymiesięcznym okresie karencji.
r e k l a m a
Cała kwota od razu trafi na wskazane konto
Przyznana pożyczka zostanie przelana jednorazowo (tj. cała od razu) na podany numer konta, w ciągu dwóch dni roboczych, po zaakceptowaniu wniosku i umowy przez urząd pracy. Otrzymanie pożyczki przyspiesza złożenie wniosku w postaci elektronicznej opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. W przypadku wniosku papierowego czas ten może być dłuższy i wymagać osobistego kontaktu z urzędem.
Pomoc nie może być udzielana po 31 grudnia 2020 roku.
Magdalena Szymańska
Fot. arch. red.